Umowy ubezpieczeń zawierane są po to, by w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego osoba uposażona dostała świadczenie w postaci sumy pieniężnej czy renty.  W większości przypadków odszkodowanie polega na świadczeniu konkretnej, wskazanej w umowie kwoty pieniędzy.

Data dodania: 2011-05-06

Wyświetleń: 2246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdarzają się jednak umowy, w których strony zamieszczają zapisy o innych formach odszkodowania. Przykładowo przy ubezpieczeniach OC, szkoda może zostać zlikwidowana w tzw. sposób bezgotówkowy, tzn. w zakładzie mechanicznym, który ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem. Wówczas ubezpieczony nie otrzymuje fizycznie gotówki, lecz świadczeniem ubezpieczeniowym jest po prostu naprawa pojazdu.

Podobnie może być przy tzw. ubezpieczeniu kosztów leczenia, zawieranym często jako umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie. Przebywając za granicą, ubezpieczony w razie zachorowania czy wypadku może dostać świadczenie w postaci usługi medycznej, a więc nie musi nawet płacić za  świadczoną usługę – są bowiem ubezpieczyciele którzy zwracają pieniądze wydane przez pacjenta dopiero po weryfikacji dokumentów leczenia i złożeniu wniosku na odpowiednim formularzu.

Wysokość odszkodowania zazwyczaj zależy od sumy ubezpieczenia. Nie zawsze jednak wyliczenie kwoty którą otrzymamy wynika wprost z umowy, tak jak to możemy zrobić kupując ubezpieczenie na życie. W  przypadku na przykład ubezpieczeń majątkowych możemy mieć do czynienia z sumą ubezpieczenia wyższą niż wartość ubezpieczonego mienia (nadubezpieczenie) bądź niższą niż wartość mienia (niedoubezpieczenie).W pierwszej sytuacji, mimo tego że suma ubezpieczenia jest wyższa niż wartość mienia, nie oznacza to że dostaniemy wyższe odszkodowanie. Nawet w przypadku zniszczenia majątku w stu procentach otrzymamy jedynie wartość utraconego mienia. Warto pamiętać że w przypadku ubezpieczeń majątkowych, wysokość świadczenia ubezpieczeniowego nie jest tak oczywista jak w wypadku ubezpieczenia na życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena