Wykupienie ubezpieczenia na życie nie jest równoznaczne z objęciem pełną ochroną. Przynajmniej nie od razu. W przypadku wielu zdarzeń ubezpieczyciele stosują karencję. Czym ona jest? Jak jej uniknąć?

Data dodania: 2016-06-23

Wyświetleń: 1089

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

3 sposoby na uniknięcie karencji w ubezpieczeniu na życie

Wyobraźmy sobie, że kobieta właśnie dowiedziała się, że zaszła w ciążę. Postanawia zatem wykupić ubezpieczenie na życie z rozszerzeniem, dzięki któremu otrzyma pieniądze z tytułu urodzenia dziecka.

Aby uniknąć takich sytuacji, ubezpieczyciele w przypadku tego świadczenia stosują zatem karencję o długości od 9 do 12 miesięcy. Oznacza to, że ubezpieczona osoba może otrzymać pieniądze z tytułu urodzenia dzecka, dopiero kiedy minie np. 9 miesięcy od dnia podpisania umowy ubezpieczenia. Inaczej polisę wykupywałyby jedynie kobiety w ciąży i towarzystwo nie miałoby szans wypracować zysków.

Poszczególni ubezpieczyciele stosują jednak karencję o różnej długości na poszczególne zdarzenia. Przed zakupem polisy warto zatem rozejrzeć się po rynku i sprawdzić, u kogo jest ona najkrótsza. Jednak czy można w ogóle uniknąć karencji?

 

1. Przyjrzyj się grupowemu ubezpieczeniu


Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe podpisuje z daną firmą umowę na grupowe ubezpieczenie pracowników, idzie niekiedy na dość niezwykłe ustępstwa. Wynika to z faktu, że w przypadku takiej polisy ryzyko jest rozproszone na wiele osób. Jeśli w przedsiębiorstwie przeważają mężczyźni, ubezpieczyciel może skrócić karencję na świadczenie z tytułu urodzenia dziecka do 6 lub nawet 3 miesięcy.

A warto dodać, że czasami małżonek pracownika zatrudnionego w danej firmie też może zostać dopisany do ubezpieczenia grupowego w tym przedsiębiorstwie.

 

2. Zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego


Jeżeli ubezpieczamy się indywidualnie i w pewnym momencie postanawiamy zmienić towarzystwo, w którym mamy wykupioną polisę na życie, także mamy dość duże szanse na uniknięcie karencji u nowego ubezpieczyciela.

Zazwyczaj taki przywilej wiąże się jednak z koniecznością przejścia dodatkowych badań medycznych lub dopłacenia składki. Zanim więc się na to zdecydujemy, przeliczmy dokładnie, ile będzie nas to kosztować i oceńmy, czy jesteśmy gotowi na takie koszty tylko po to, by uniknąć karencji.

 

3. Wykup ubezpieczenie za młodu


Wykupienie ubezpieczenia na życie kiedy jesteśmy jeszcze młodzi i zdrowi, co prawda nie pozwoli nam uniknąć karencji, ale da największe szanse na to, że nie dotkną nas osobiście jej przykre konsekwencje. Wczesne kupno polisy sprawi także, że ubezpieczyciele zaproponują nam o wiele niższe składki za taki sam zakres ochrony.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena