Życie z odsetek to marzenie wielu milionów ludzi. W jaki sposób je zrealizować? Jeżeli odziedziczyliśmy duży majątek wygenerowanie dochodu pasywnego nie będzie problemem.

Data dodania: 2011-04-24

Wyświetleń: 2729

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wystarczy że odziedziczone pieniądze wpłacimy na lokatę, bądź zrobimy to samo po spieniężeniu nieruchomości czy firm. Co jednak ma począć „zwyczajny Kowalski”, który nie ma żadnych oszczędności?

Aktywa i procent składany

Jeżeli nie mamy gotówki i w najbliższym czasie nie spodziewamy się wygranej w Totolotka, jedynym sensownym rozwiązaniem pozwalającym na zgromadzenie kapitału i wygenerowanie dochodu pasywnego jest rozpoczęcie oszczędności. Nawet niewielkie sumy, rzędu 200-300 zł, w długim, dwudziesto czy trzydziestoletnim okresie pozwalają zgromadzić znaczny kapitał. Odsetki od odsetek dają kolejne odsetki i coraz większy kapitał. Po kilku, kilkunastu latach Twój kapitał zacznie się zachowywać jak samonapędzająca się kula śnieżna. Wszystko brzmi dobrze, tylko jak oszczędzać?

Stała kwota

Najważniejsze żeby ZAWSZE odkładać stałą, zadeklarowaną kwotę, na przykład 15 czy 20% naszego wynagrodzenia. Dzięki temu wyrobimy sobie nawyk stałego oszczędzania i potem nie będziemy już nawet zauważać braku odkładanej kwoty – oczywiście pod warunkiem że wysokość tej kwoty nie obciąża jakoś szczególnie naszego budżetu. Stopniowo, w miarę jak wzrasta nasze wynagrodzenie, możemy zwiększać odkładaną kwotę. Pamiętajmy żeby pod żadnym pozorem nie rezygnować z oszczędzania. Najlepiej odkładać pieniądze natychmiast po otrzymaniu wypłaty. Przykładowo można ustawić sobie zlecenie stałe realizowane w dniu wypłaty, tak żeby pieniądze były od razu przelewane na osobne konto czy rachunek inwestycyjny.

Gdzie oszczędzać?

Budowanie dochodu pasywnego warto zacząć nawet od odkładania pieniędzy na konto oszczędnościowe. Już tak prosty produkt finansowy jest dobrym środkiem do wyrobienia sobie nawyku o którym mowa wyżej. Pamiętajmy jednak że na dłuższą metę, konta oszczednościowe i lokaty bankowe pozwalają jedynie na utrzymanie siły nabywczej pieniądza względem postępującej inflacji. Jeżeli oszczędzamy długoterminowo, warto zainteresować się funduszami inwestycyjnymi. Tutaj warto nadmienić, iż w funduszach inwestycyjnych czy produktach na nich opartych wyniki częściej zależą od dobranej strategii i tego co robimy z zakupionymi jednostkami, niż od tego czy kupiliśmy „dobry produkt” albo fundusz inwestycyjny który akurat ostatnio miał „dobre wyniki”

Etat czy działalność gospodarcza?

Aby odkładać więcej, warto zastanowić się czy w naszej branży nie było by bardziej opłacalne rozliczanie się z pracodawcą w formie działalnośći gospodarczej. Dzięki temu płacimy mniejsze składki do ZUS, ponadto możemy wliczyć pewne zakupy w koszty – tzn. kupić je tak jakby „przed” zapłaceniem podatku. Pamiętajmy jednak, że zakładając działalność gospodarczą przez najbliższe dwa lata od jej uruchomienia możemy mieć w większości banków problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego – banki bardziej restrykcyjnie podchodzą do osób przedsiębiorców niż osób zatrudnionych na umowę o pracę. Dlatego jeżeli w niedługim czasie planujemy wziąć kredyt hipoteczny, wstrzymajmy się z rozpoczęciem działalności gospodarczej do czasu jego otrzymania. Niemniej jednak, w wielu przypadkach dzięki rozliczaniu się z pracodawcą w formie działalności gospodarczej zarobimy więcej, a więc będziemy mogli odłożyć więcej środków aby budować nasz dochód pasywny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena