Dlaczego jesteśmy skazani na sukces tylko tego nie widzimy?
część I 
Zasoby,Kapitał, Potencjał.........nie jest prawdą, że musimy wygrać w totka, albo odziedziczyć pieniądze by zacząć

Data dodania: 2009-09-02

Wyświetleń: 2375

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest taka anegdota, którą chętnie przytaczają biznesowi trenerzy sprzedaży:

Jedna z firm obuwniczych wysłała swojego handlowca na jakąś zapomnianą wyspę na oceanie. Po tygodniu przychodzi telegram;

„Zabierzcie mnie stąd! Tragedia! Tutaj nikt nie nosi butów! Żadnych szans na sprzedaż!”

Handlowiec wrócił do domu, a na wyspę firma wysłała następnego sprzedawcę.

Po tygodniu przychodzi telegram:

„Fantastycznie! Tutaj nikt nie nosi butów! Przysyłajcie wszystkie zapasy!”

 Ta anegdota moim zdaniem świetnie ilustruje jak różni ludzie potrafią zauważać i korzystać z szans na zarabianie i jakie mają chęci na bogacenie się.

Czy to są specjalne uzdolnienia, czy dostrzegać szanse potraf każdy?

Wieloletnie zmagania psychologów na temat czy przedsiębiorca, człowiek sukcesu charakteryzuje się jakimiś tajemniczymi uzdolnieniami nie przyniosły jasnych i prostych rozstrzynięć.  Wśród ludzi sukcesu są zarówno umysły ścisłe, artystyczne, osoby bez wykształcenia, z wykształceniem i tytułami naukowymi. Co zatem powoduje, że jedni dochodzą do pieniędzy a inni nie?

Co powoduje, że niektórzy mówią: „wszedłbym we własny biznes, ale nie mam środków „, a inni zamieniają przysłowiowe „szare na złote”?

Zasoby i Kapitał

Zasoby

Każdy człowiek czy posiada zasoby, dzięki którym może działać w społeczeństwie. Zasoby mogą być niematerialne np. wiedza, umiejętności, zdolności, jak i materialne np. pieniądze, nieruchomości, ruchomości, surowce, inne - nazwijmy to –przedmioty i produkty.

Zasoby niematerialne można zwiększać poprzez dokształcanie się: kursy, szkolenia, studia, działanie w grupach społecznych; związki, stowarzyszenia, własne samokształcenie i samodoskonalenie

Zasoby materialne to tak naprawdę nabywanie nowych rzeczy – samochód, dom, mieszkanie, sprzęt RTV, komputer, odzież ….itd.

Zasoby są statyczne tzn. mówiąc wprost „nie pracują” a w definicji guru wizji wolności finansowej Roberta Kiyosakiego są pasywami.

Zasoby, które pracują dla Twojego dobrobytu stają się Kapitałem

Kapitał:

Badania, o których wspominałem wcześniej tak naprawdę dowiodły, że cechą wspólną dla ludzi sukcesu jest umiejętność dostrzegania wszystkich Zasobów i umiejętność spojrzenia na zasoby w kategorii ich wykorzystani do zarabiania pieniędzy.

Inną cechą wspólną jest tzw. wyposażenie poznawcze potencjalnego przedsiębiorcy. Chodzi tutaj o umiejętność spojrzenia na rzeczywistość „z lotu ptaka”.

Dowiedziono, że osoby już pretendujące do roli przedsiębiorcy po prostu bardziej interesują się procesami ekonomicznymi, dzięki czemu tworzy się u nich umiejętność syntezy i wyciągania własnych wniosków na tematy ekonomiczne, finansowe, prawne i społeczne. Ludzie nie rodzą się z takimi umiejętnościami, umiejętności te są pochodną chęci, wiedzy i treningu.

Powyższe umiejętności pozwalają dostrzec Zasoby w taki sposób, aby można było je przekształcić w Kapitał.

Bo Kapitał to ta część Zasobów, która jest aktywnie wykorzystywana do pozyskania nowych środków (np. pieniądza) i zdobywania nowych Zasobów.

I właśnie w słowie „aktywa" tkwi cała filozofia dobrobytu i sukcesu finansowego.

Koniec Części I 

< W Części II opiszę jak zobaczyć zasoby i stworzyć z nich kapitał ...

czyli   ........Zamieniamy  SZARE NA ZŁOTE !

Licencja: Creative Commons
0 Ocena