1. Metodyczne, dotyczące tego, jak uczyć
Przed problemem niedostatecznej wiedzy staje niemal każdy nauczyciel, któremu zależy na skutecznym nauczaniu. Dlaczego? Bo, tak jak w każdej innej dziedzinie, przygotowanie zawodowe, odbierane na uniwersytecie przygotowuje do pracy w pewnym tylko stopniu. Resztę wiedzy i umiejętności każdy nabywa sam – ucząc się na błędach, korzystając z porad innych, a przede wszystkim stale się kształcąc.
Książki dla nauczycieli poruszające tematy metodyki pracy zaliczyć można do tej ostatniej kategorii. Te dobrze napisane są źródłem wielu potrzebnych i pożytecznych informacji, które nauczyciel może wykorzystać w swojej codziennej pracy. Warto przy tym pamiętać, że rynek pełen jest książek dla nauczycieli, które nie spełniają swojej roli. Dlatego należy je wybierać uważnie i świadomie.
2. Tematyczne, pogłębiające wiedzę z danego tematu
Tego rodzaju książki dla nauczycieli pozwalają im dowiedzieć się więcej na temat danej dziedziny – tej, którą zajmują się na co dzień w szkole. O ile bowiem książki metodyczne dają ramy, w których nauczyciel porusza się w klasie, to książki tematyczne, skupione na konkretnym zagadnieniu pozwalają im zrozumieć więcej, utrzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z nowinkami z danej dziedziny.
Dla nauczycieli niezwykle istotną kwestią jest pogłębianie swojej wiedzy w przedmiocie, którym się zajmują. Jeśli tego nie robią, nie są w stanie przekazać uczniom wiedzy na odpowiednim poziomie. Stają się wtórni i mało twórczy. Zwyczajnie nudni.
3. Psychologiczne, na temat zachowań ludzkich
Zrozumienie zasad rządzących ludzkimi zachowaniami to jedna z podstaw pracy nauczyciela. Osoba, która chce kształtować innych i która musi radzić sobie z grupą powinna wiedzieć, jak się do tego zabrać. Wiedza na temat ludzkich zachowań potrzebna jest też w bezpośrednich kontaktach z uczniami – kiedy trzeba rozwiązać konkretny problem, z którym boryka się dziecko czy nastolatek.
4. Wspierające, z ćwiczeniami i zadaniami pomocnymi w pracy
Tego typu książki dla nauczycieli to tak zwane ułatwiacze. Dają gotowe przykłady zadań czy ćwiczeń, którymi nauczyciel może posłużyć się w klasie. Ktoś może powiedzieć – to pójście na łatwiznę. Będzie miał rację. Ale przecież w każdej dziedzinie chodzi o to, żeby przy minimalnych kosztach osiągnąć zamierzony efekt. W przypadku nauczycieli jest to przekazanie konkretnej wiedzy w określonym czasie. Jeśli gotowe zestawy ćwiczeń im w tym pomagają – tym lepiej.
5. Językowe, wspierające nauczycieli kiedy dzieci mają problemy logopedyczne
To ważna grupa książek. Pomaga nauczycielom w bardziej skuteczny sposób radzić sobie z problemami, które nękają dzieci i młodzież. Bez odpowiedniej wiedzy nauczyciel może mieć problemy z wykrzesaniem z ucznia z wadami wymowy czegoś więcej. Jeśli będzie wiedział jak postępować z takim uczniem – poradzi sobie lepiej. Takie książki dla nauczycieli nie zastąpią jednak wiedzy praktycznej i warto o tym pamiętać.
6. Kompendia, w których zawarta jest podstawowa wiedza w danym temacie
Uczniowie korzystają z tablic matematycznych czy biologicznych. W teorii nauczyciel powinien mieć całą wiedzę w małym palcu. Tak jednak często nie jest. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że pamięć ludzka jest zawodna. Dlatego dla nauczycieli ciekawym rozwiązaniem mogą być kompendia, w których zawarta jest cała podstawowa wiedza na dany temat. Dostępna od razu, podana w formie syntetycznej.
Wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha poinformowała w ubiegłym tygodniu na antenie Radia ZET, że ukraińskie dzieci, które uczęszczają do polskich szkół, będą uczyły się historii na podstawie materiałów przygotowanych przez stronę ukraińską.