Mówią, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a to właśnie na podstawie CV i listu motywacyjnego zostajesz poddany ocenie, dlatego pamiętaj, że bez dobrze napisanych tych dokumentów nie masz szans pokonać innych kandydatów na wymarzone stanowisko.

Data dodania: 2011-04-17

Wyświetleń: 2157

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od razu zaznaczam, że w tym artykule nie znajdziesz suchych schematów pisania CV, a wskazówki, które pomogą ci zaimponować pracodawcy i uniknąć często popełnianych błędów.


Jak napisać CV – wskazówki :a.       Przy wymienianiu nazw ukończonych szkół nie schodź poniżej szkół średnich, dla pracodawcy nie ma znaczenia do jakiej podstawówki uczęszczałeś. Co ważne nazwy szkół wymieniaj w odwrotnej kolejności, czyli tak, aby ostatnia szkoła, którą ukończyłeś znalazła się jako pierwsza, na samej górze (podobne zasady obowiązują w rubryce doświadczenie).

b.      Nie kłam  w CV, ani  w doświadczeniu, ani w umiejętnościach i zainteresowaniach. Pracodawca szybko może sprawdzić na rozmowie kwalifikacyjnej, że twoja znajomość niemieckiego jest słaba, a na fotografii wcale się nie znasz np. pytając o ogniskową. Kiedy pracodawca zauważy, że kłamiesz, gwarantuję ci, że twoje szanse na tytułowe pokonanie 100 kandydatów zbliżają się mocno do 0.

c.       Wiadomo, że od każdej reguły są wyjątki, w tym przypadku chodzi o podpunkt b. Nie wolno nam kłamać w celu zaimponowania, ale w celu zatajenia na pozór mało istotnych faktów jak najbardziej. Przykład: jeśli chodziłeś do liceum o profilu rosyjskim, a na dzień dzisiejszy umiesz się tylko przywitać i policzyć do 10, lepiej pomiń nazwę profilu. Dlaczego? Kiedy pracodawca zobaczy, że w rubryce języki wpisałeś „język rosyjski – słaba znajomość”, pomyśli, że jesteś zwykłym leniem, który przez 3 lata nie potrafił się nauczyć języka, a wątpię, że potrzebuje lenia do pracy (co jest nawet sprzeczne z sobą).

d.      Pamiętaj, że dzisiaj standardem są CV w wersji komputerowej, są bardziej czytelne i co lepsze dla ciebie, możesz ułożyć sobie pewien wzór, na którym będziesz bazował konstruując CV do innego pracodawcy. Wskazówka, jeśli twoje CV zajmuje więcej niż 2 strony komputerowe, pamiętaj, aby przy drukowaniu zamieścić je na dwóch osobnych kartkach, nie drukować z dwóch stron  na jednej kartce!

e.      Jeśli w rubryce umiejętności znalazła się dobra znajomość Microsoft Office, pracodawca uwierzy w to naprawdę, jeśli oprawisz CV np. w prostą ramkę, a łacińską, pełną nazwę CV zrobisz w ładnej wersji clipart. Wiadomo, nie wolno przesadzić, wszystko z umiarem.

Jak napisać list motywacyjny:


a.       Pamiętaj, że list motywacyjny, w przeciwieństwie do CV nie musi być drukowany  na białym papierze, może być to papier kolorowy, ozdobny, listowny. Dużo ludzi pisze w CV, że są kreatywni, udowodnij to, daj się ponieść odrobinie fantazji, ale jeśli mogę dać ci pewną radę, co do cech charakteru lepiej zapisz je w liście motywacyjnym, a nie CV.

b.      Nie zapomnij na środku napisać „list motywacyjny”.

c.       Postaraj się nie przepisywać informacji zawartych w CV do listu motywacyjnego. W nim powinieneś rozwinąć kolejno punkty takie jak: na jakie stanowisko startuje (można zacząć od słów: w odpowiedzi na ogłoszenie zawarte w …, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko ….), dlaczego ta firma, co wniosę do firmy, wyrażenie nadziei na spotkanie (np. proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej kandydatury).

Teraz gdy już wiesz, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, czyli jak napisać CV oraz list motywacyjny, możesz skonstruować właśnie owe dokumenty trzymając się stricte wskazówek, które dostałeś ode mnie, a twoje szanse na pokonanie 100 kandydatów przy rekrutacji znacznie wzrosną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena