Istnieje kilka rodzajów „Balasia” i każdy może się poszczycić specjalnym smakiem i zapachem, niespotykanym wśród innych szkockich whisky. Można go pić lub sączyć, właściwie w każdej sytuacji. Idealnie nadaje się na imprezy, na randki, a także na wytworne przyjęcia. Świetnie będzie również pasował podczas późnych wieczorów, do książki. Nadaje się zarówno do drinków, jak i do samodzielnego spożywania.
Jeśli mowa o historii, to sięga ona już pierwszej połowy XIX wieku. Jak łatwo się domyślić, dotyczy George'a Ballantine'a. Wszystko zaczęło się od małego sklepu spożywczego, w którym sprzedawano również whisky. Kilkadziesiąt lat później jego syn przejął sklep i przebranżowił go na sklep typowo monopolowy. Z biegiem czasu sklep nabierał renomy i stał się ekskluzywnym miejscem, w którym można było dostać najbardziej ekstrawagancką whisky oraz wiele innych alkoholi. Dzięki temu sklepowi cała rodzina Ballatine'ów była szanowana budziła respekt. Dostarczała nawet swój alkohol na dwój królewski.
Najbardziej znanym produktem firmy jest Ballatines Finest. Produkuje się go od 1920 roku. Na jej niepowtarzalny smak składa się 50 różnych rodzajów whisky słodowych i zbożowych. Jeśli odpowiednio zasmakujemy, wyczujemy tam nutę smaku czekoladowego, owocowego oraz przypraw.
Poza podstawowym produktem, znane są również Ballatines 12 (dwunastoletnia), a także Ballantines 21-letni. Ta pierwsza zapewnia niepowtarzalne walory smakowe, w których da się wyczuć nuty kwiatowe i dębowe, połączone słodyczą miodu. Charakteryzuje się też ona wyjątkowym zapachem. Każdy, kto raz jej spróbuje, na pewno stanie się jej regularnym smakoszem. Druga wspomniana odmiana whisky smakuje jak luksus. Ma niepowtarzalny kolor, zapach i smak. Pachnie miodem, nutą jabłka i aromatem kwiatowym. W smaku możemy wyczuć delikatne nuty wrzosu, dymu lukrecji, a także przypraw.
Znane są również siedemnastolatki i trzydziestolatki. Każda zapewnia niezapomniane przeżycia.