Czy okresie zimowym odczuwasz chłód, masz wrażenie przeciągów, albo uczucie parności i złej jakości powietrza w swoim domu? Przeczytaj, co możesz zrobić, aby zachować prawidłowy mikroklimat poprzez właściwą wymianę powietrza oraz utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury.

Data dodania: 2011-03-19

Wyświetleń: 2901

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Czy zauważyłeś, że w okresie zimowym mikroklimat i komfort cieplny w Twoim domu jest niewłaściwy? Czy odczuwasz chłód, masz wrażenie przeciągów, albo uczucie parności i złej jakości powietrza? Jeśli tak, podejmij zdecydowane działania, aby te niekorzystne dla zdrowia zjawiska wyeliminować.

 Aby zachować prawidłowy mikroklimat konieczne jest zapewnienie właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniach oraz utrzymanie właściwej temperatury. Najważniejszy jednak jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania. W starym lub nie poddanym modernizacji budownictwie bardzo często występują problemy uprzykrzające życie ich mieszkańcom. Niewłaściwe środki podejmowane dla oszczędności energii oraz nieodpowiednie korzystanie z mieszkań mogą doprowadzić do pojawienia się wilgoci oraz rozwoju grzybów pleśniowych. Konieczne jest więc przestrzeganie pewnych zasad.

przygrzejnikowa_głowica_termostatyczna

  Przede wszystkim należy utrzymywać temperaturę około 20oC w pomieszczeniach, w których przebywamy. W pozostałych można ją obniżyć o kilka stopni, np. zakręcając zawory termostatyczne. Obniżenie temperatury o 1oC zmniejsza koszty o około 5%. Gdy wyłączymy ogrzewanie kilka godzin nocnych, pomieszczenia nie zdążą się mocno wychłodzić, a można zmniejszyć zużycie ciepła o 5-15%. Zużycie energii znacząco wzrasta, gdy długotrwale wietrzymy pomieszczenia, np. zapominając zamknąć uchylone okno. Najbardziej efektywne jest wietrzenie krótkie i intensywne. Aby zapobiec rozwojowi pleśni należy zapewnić właściwą wentylację, utrzymywać wilgotność powietrza w granicach 40-60%, a w razie konieczności podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Wentylowanie jest konieczne do usuwania wilgoci powstałej w trakcie gotowania, mycia, prania, a także naszego oddychania. Ważna jest coroczna kontrola kanałów grawitacyjnych w kuchni, łazience i wc – nie wolno ich zasłaniać. Do wzrostu wilgotności przyczynia się też gotowanie bez przykrycia garnków. Pozostawienie ich bez przykrycia powoduje przede wszystkim wydłużenie czasu gotowania, a tym samym wzrost zapotrzebowania na energię. Gdy mamy w domu okna drewniane, napływ powietrza jest naturalny, poprzez nieszczelności. W przypadku szczelnych okien PCV warto zamontować nawiewniki, które samoczynnie doprowadzą określoną ilość powietrza wentylacyjnego lub ustawić okna w pozycji tworzącej mikroszczelinę.

  Sprawdź, czy grzejniki nie są zastawione meblami. Moc grzewczą kaloryferów skutecznie zmniejszają też ozdobne obudowy i zasłony sięgające aż do podłogi. W przypadku takiej sytuacji ogrzewana jest przestrzeń między oknem a zasłoną, zamiast ogrzewać pokój. Grube kotary zmniejszają zużycie ciepła, gdy zasłonimy nimi okna na noc. W dzień jednak pamiętaj o ich odsłonięciu, aby promienie słoneczne mogły nagrzać pomieszczenia. Często odkurzane kaloryfery lepiej oddają ciepło, nie spieka się na nich kurz wywołujący alergię. Warto też przykleić za grzejnikami folię odbijającą promieniowanie cieplne. Ciepło będzie ogrzewać pomieszczenie, a nie wnikać w ścianę.

  Wszystkie powyższe działania przyniosą najlepszy efekt, gdy będą połączone z termomodernizacją budynku. Podstawowym celem termomodernizacji jest zmniejszenie zużycia energii, a także zmniejszenie kosztów związanych z zapewnieniem komfortu użytkowania i właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena