Korzyści, wynikające z termomodernizacji budynku o wysokiej energochłonności znacznie przewyższają wysokość poniesionych wydatków na jej przeprowadzenie. Profesjonalne wykonanie wszystkich prac ociepleniowych realnie wpływa na ograniczenie strat ciepła, a także podwyższa efektywność energetyczną i wreszcie zapewnia optymalne warunki termiczne w budynku. 

Data dodania: 2023-06-28

Wyświetleń: 90

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Termomodernizacja budynku - korzyści dla domowego budżetu

Mimo, że cała inwestycja pochłania sporo środków, to w efekcie oznacza ona w przyszłości niższe koszty eksploatacji oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wyeliminowanie konieczności dogrzewania budynku w okresie grzewczym.

Korzyści, wynikające z termomodernizacji budynku o wysokiej energochłonności znacznie przewyższają wysokość poniesionych wydatków na jej przeprowadzenie. Profesjonalne wykonanie wszystkich prac ociepleniowych realnie wpływa na ograniczenie strat ciepła, a także podwyższa efektywność energetyczną i wreszcie zapewnia optymalne warunki termiczne w budynku. Mimo, że cała inwestycja pochłania sporo środków, to w efekcie oznacza ona w przyszłości niższe koszty eksploatacji oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wyeliminowanie konieczności dogrzewania budynku w okresie grzewczym.

W jaki sposób ucieka ciepło?

Nieocieplony lub nieodpowiednio ocieplony budynek przy dużej różnicy temperatury może tracić sporą ilość ciepła, nagromadzonego w wyniku jego dogrzewania. Ciepłe powietrze ucieka najczęściej przez nieszczelną wentylację (nawet 40%), ale również przez nie zaizolowane ściany, nieszczelne okna i drzwi, a także przez nieocieplony dach czy podłogę przy gruncie. To najbardziej narażone na wychłodzenie strefy w każdym budynku, niezależnie od zastosowanej technologii budowy. Uciekające ciepło powoduje spadek temperatury w pomieszczeniach i powstanie niekorzystnego mikroklimatu w całym budynku, a jedynym rozwiązaniem tego problemu jest termomodernizacja oraz wymiana stolarki okiennej i drzwi wejściowych na energooszczędne, a także zastosowanie do budowy i ocieplania materiałów budowlanych i termoizolacyjnych o najwyższym wskaźniku termoizolacyjności.

Termomodernizacja - kiedy warto?

Termomodernizacja staje się konieczna w budynkach o wysokiej energochłonności, które mimo ich ogrzewania zbyt szybko tracą ciepło i wymagają dogrzewania. Cały proces jest całkowicie niewydajny i działa zgodnie z zasadą błędnego koła, generując dodatkowe koszta utrzymania budynku. Dodatkowo, w porze letnich upałów, dochodzi do przegrzewania budynku wskutek niewłaściwej wymiany powietrza przez nieocieplone ściany - dochodzi wówczas do zbyt szybkiego wzrostu temperatury w pomieszczeniach. Wszystkie te procesy są nie tylko w skutkach kosztowne, ale również wpływają na pogorszenie się mikroklimatu w całym domu. Należy wówczas rozważyć przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, który pozwoli wskazać źródło problemu z wysoką energochłonnością i najlepsze rozwiązanie na zminimalizowanie strat energii. Możemy również skorzystać z bezpłatnego kalkulatora emisji i kosztów ogrzewania, dostępnego online, dzięki któremu łatwo i szybko poznamy możliwości zaoszczędzenia na ogrzewaniu w kontekście planowanej inwestycji. Wystarczy wypełnić krótki formularz, podając takie informacje, jak lokalizację budynku, jego dane techniczne i rok budowy, a także obecne i docelowe źródło ogrzewania.

Podstawa to jakościowe materiały

Stosowanie jakościowych materiałów termoizolacyjnych o najwyższych parametrach cieplnych jest podstawą dobrze wykonanego ocieplenia budynku. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na ocieplenie z wełny mineralnej czy ze styropianu, zapewnimy sobie niższe koszty ogrzewania, realne oszczędności w budżecie domowym, a także korzystny mikroklimat w pomieszczeniach. Ogrzane ściany zewnętrzne w porze zimowej skutecznie zatrzymają ciepło, zaś latem zapewnią przyjemny chłód. Dodatkowo izolacja z wełny mineralnej stanowi zabezpieczenie przeciwko smogowi i gwarantuje czystsze powietrze w otoczeniu domowników, bowiem mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian są materiałami całkowicie bezpiecznymi w montażu i użytkowaniu, odznaczają się odpornością na wysokie temperatury i działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także mają wysoką paroprzepuszczalność i świetne parametry cieplne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena