Szukanie możliwości oszczędzania energii jest z jednej strony uzasadnione ekonomicznie (pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie, a tym samym obniżyć koszty), z drugiej – ekologicznie (im mniej energii się produkuje, tym mniej zanieczyszczeń dostaje się do środowiska. Dodatkowo zobowiązuje nas do tego Unia Europejska.

Data dodania: 2016-05-16

Wyświetleń: 743

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niestety, zazwyczaj wdrażanie energooszczędnych technologii wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a nie każdego stać na inwestycje, nawet jeżeli skutkowałaby ona oszczędnościami.

W przypadku termomodernizacji budynków pewnym rozwiązaniem jest na pewno premia termomodernizacyjna. Jest to pomoc finansowa ze strony państwa i umożliwia ona umorzenie pewnej części kredytu zaciągniętego na termomodernizację. Umorzenie to może wynieść do 20% kwoty kredytu, nie może jednak przekroczyć 16% poniesionych kosztów oraz dwukrotności rocznych oszczędności związanych z mniejszym zużyciem energii. Za jego przyznawanie odpowiedzialny jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który korzysta ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Niezbędnym wymogiem formalnym umożliwiającym staranie się o uzyskanie premii termomodernizacyjnej jest przedłożenie audytu energetycznego. Jest to opracowanie, które może być wykonane dla budynków różnego typu, od domów jednorodzinnych po budynki przemysłowe. Aby je wykonać, trzeba przejść szkolenie i posiadać stosowne uprawnienia.

Podstawą prawną sporządzania audytu jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej, Polskie Normy budowlane, Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008 r. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Audyt energetyczny powinien zawierać opis i ocenę aktualnego stanu technicznego budynku i znajdujących się w nim instalacji, charakterystykę energetyczną budynku, listę proponowanych usprawnień termomodernizacyjnych wraz z dokładnym opisem technicznym, wskazanie rozwiązania najkorzystniejszego oraz ocenę ekonomiczną przedsięwzięcia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena