Z pewnością każdy słyszał termin ubezpieczenie na życie. Jednakże nie każdy już wie, że dzieli się ono na dwa rodzaje: ubezpieczenie na dożycie oraz ubezpieczenie na życie. Jakie istnieją różnice pomiędzy tymi dwoma odmianami?

Data dodania: 2011-03-17

Wyświetleń: 2329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenia na życie - są to polisy mające na celu ochronę statusu materialnego ubezpieczonego oraz jego najbliższych. Odszkodowanie wypłacane jest w dwóch sytuacjach, kiedy ubezpieczony dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, uniemożliwiającego pracę lub też śmiertelnie zachoruje. Drugą sytuacją jest śmierć ubezpieczonego. W tym wypadku odszkodowanie otrzymuje osoba wskazana w umowie polisowej.

Ubezpieczenie na dożycie - są to polisy posiadające taką samą ochronę jak ubezpieczenia na życie jednak są one poszerzone o wypłatę odszkodowania w momencie zakończenia pracy zawodowej. Wykupując takie ubezpieczenie, możemy podjąć decyzję czy osiągając wiek emerytalny, ubezpieczyciel ma nam wypłacić sumę ubezpieczenia jednorazowo czy też w formie renty. Można także pobierać pieniążki raz na trzy miesiące (kwartalnie) i raz na pół roku. Ubezpieczenia na dożycie można wykupić już w wieku od trzynastu lat. Oczywiście taką umowę nie może zawrzeć z ubezpieczycielem sam ubezpieczony a osoby ponoszące za niego odpowiedzialność prawną (najczęściej - rodzice). Suma ubezpieczenia jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj wynosi od pięciu tysięcy złotych do kwoty nieograniczonej. Musimy jednak liczyć się z tym, że od kwoty ubezpieczenia w dużym stopniu zależy wysokość składki, którą będziemy musieli regularnie regulować. Wysokość składki zależna jest również od wieku, stanu zdrowia, płci, wykonywanego zawodu i długości trwania umowy. Umowa polisy na do życie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego - nie wygasa a w przypadku śmierci ubezpieczonego, osoba upoważniona otrzymuje wszystkie zgromadzone przez ubezpieczonego środki finansowe. Jest to zatem dobra alternatywa sposobu na oszczędzanie.

Dla kogo wskazane jest ubezpieczenie na dożycie? Dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o swój status materialny w wieku emerytalnym. Polisa ta jest również dla osób, które dbają o przyszłość swoją i najbliższych. Pamiętajmy, iż takie ubezpieczenie nie tylko chroni nasze finanse w wypadku choroby, ale i w momencie zakończenia pracy zawodowej. Taka poszerzona opcja ubezpieczenia na życie jest na pewno znacznie korzystniejsza i przynosząca dużo więcej korzyści - szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to opłacanie składek emerytalnych nie gwarantuje nam stabilności finansowej w przyszłości. Polisa na dożycie nie jest „złotym środkiem”, ale jeśli tylko mamy możliwość skorzystania z dostępnych narzędzi celu poprawy naszej przyszłości - to dlaczego by z niej nie korzystać? Ograniczeniem w tej kwestii mogą być jedynie środki finansowe, ale przecież nie musimy polisy wykupywać na dużą kwotę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena