Zastanawiasz się, jakie zabawki wybrać dla malucha od 13 do 24 miesięcy? Warto wiedzieć, ze możliwości rozwojowe w poszczególnych okresach z życia dzieci różnią się znacznie. Dlatego dopasuj zabawki, które pomogą dziecku w efektywnym rozwoju psychomotorycznym.

Data dodania: 2011-05-03

Wyświetleń: 2025

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdolności poznawcze malucha przedstawione poniżej warunkują dobór odpowiedniej zabawki dla niego.

Gdy ma ono dopiero 13 miesięcy, ćwiczy znajomość relacji przyczynowo- skutkowych. Wzrok i dotyk to jego sposób poznawania świata. Zabawki edukacyjne jakie dasz mu do rąk to książeczki z twardymi stronami, także do kąpieli, beczki z ukrytymi wewnątrz zabawkami.

Na 14 miesięcy odpowiednie będą zabawki z dużą ilością pokręteł, uchwytów i przycisków. W wieku 15 miesięcy maluch rozwija świadomość swojego ciała. Toteż podsuniesz mu wszystko to, co da się wyjmować, nakładać czy gromadzić. 16 miesięcy to pora na zabawki edukacyjne ciągnione na sznurku, książeczki, na których rozpoznaje już postacie czy zwierzątka. Dziecko kończące 17 miesięcy jest już bardziej samodzielne podczas zabawy, coraz bardziej kreatywne. Tu dajemy do rączek układanki, instrumenty muzyczne. Zwykle, gdy ma 18 miesięcy chodzi już powoli do tyłu i zaczyna biegać. Jest zafascynowane zajęciami dorosłych, rozwija myślenie dedukcyjne. Ciastolina i foremki to dobre zabawki edukacyjne w takim okresie. Kiedy maluszek ma 19 miesięcy osiąga zdolność przewidywania skutków czynności. Buduje wieże z klocków, nawet do 6 elementów.

Ulubione artykuły dla dzieci to piłki wszelkiego rodzaju. Można je już zakupić dla dziecka kończącego 20 miesięcy. Kiedy osiągnie wiek 21 miesięcy, dostanie bardziej skomplikowane układanki z elementami różnej wielkości. Damy mu także blok do rysowania i nietoksyczne kredki, żeby mogło rysować pierwsze figury. Zwykle są to kółka. Maluch ma już 22 miesiące, rozumie coraz bardziej złożone polecenia dorosłych. Można polecić mu, aby np. przyniósł z kuchni zabawki. Mija miesiąc i ma ich już 23 – teraz ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, więc dajemy mu klocki, których buduje coraz bardziej wymyślne konstrukcje. To odpowiednie dla niego zabawki edukacyjne. Dzięki nim poszerza swoje zdolności konstrukcyjne i może cieszyć się z udanych budowli.

Wreszcie nasz maluch skończył 2 latka! 24 miesiące to wiek odpowiedni, aby kupić mu telefon do zabawy albo inne urządzenie posiadające klawisze czy przyciski. Teraz chętnie rysuje także domki zapełniając je mieszkańcami albo buduje takie konstrukcje, w których może ukryć inne zabawki. Lalki, samochody, przybory kuchenne uatrakcyjnią zabawę, pobudzą twórcze myślenie maluszka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena