Każdy zna na pewno popularną grę strategiczną w kółko i krzyżyk. Jak wiemy, w grze tej gracze obejmują pola na przemian dążąc do objęcia trzech pól w jednej linii, przy jednoczesnym uniemożliwieniu tego samego przeciwnikowi. Sprawa jest więc jasna, ale jak i ile na tym można zarobić?

Data dodania: 2011-03-22

Wyświetleń: 2275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na pytanie „ile?” możemy sobie już teraz odpowiedzieć – „całkiem sporo”, natomiast „jak?” wymaga poznania pewnych reguł oraz systematycznego wykorzystywania ich w grze.

Wyobraźmy sobie zatem dwóch graczy – będą nimi pan P i pani P. Na obecnym etapie ich imiona nie mają większego znaczenia. Pan P i pani P grają w nieco zmodyfikowaną wersję gry w kółko i krzyżyk – jest to właśnie wersja, w której można zarobić spore pieniądze. Różnica polega na tym, iż pan P chce zbudować kolumnę z jak największą ilością znaków X, a pani P koniecznie chce mu w tym przeszkodzić i budować swoje kolumny znaków O. Nie jest istotnym, ile tych znaków znajdzie się w kolumnach, ale zarówno pan P jak i pani P chcą bardzo zbudować jak największą swoją kolumnę. Jeśli budowę rozpocznie pan P, to zadaniem pani P będzie tą budowę przerwać i budować swoją kolumnę, przy czym pan P buduje kolumnę X-ów w górę, a pani P buduje kolumnę kółek w dół – jak się domyślamy, pan P zrobi wszystko, aby przerwać budowę pani P i rozpocząć budowanie swojej nowej kolumny krzyżyków. I tak na zmianę.

Na zwycięstwo któregoś z graczy ma wpływ szereg czynników, ale ani pan P, ani pani P nie zgarną pieniędzy do kieszeni, ponieważ stroną wyciągającą rękę po pieniądze możemy być my sami. Żeby sprawa stała się nieco jaśniejsza, przedstawmy naszych graczy po imieniu – pan P to Popyt, natomiast pani P to Podaż. Ich ciągłe zmagania przynoszą zmiany cen wielu produktów i aktywów, ale najpopularniejszym instrumentem wykorzystującym ich walkę są kursy akcji giełdowych.

W efekcie walki popytu z podażą tworzy się wykres kółkowo-krzyżykowy, który zwany jest wykresem punktowo-symbolicznym. Na podstawie tychże wykresów możemy dokonywać analizy technicznej akcji oraz innych papierów wartościowych. Na wykresach punktowo-symbolicznych tworzą się formacje zakupowe i sprzedażowe, które wychwycić może nawet początkujący inwestor giełdowy.

Analiza techniczna tą metodą charakteryzuje się prostotą i przejrzystością, co już dawno doceniono przede wszystkim w USA, a i w Polsce zdobywa ona coraz większą popularność za sprawą jednego z portali, gdzie znaleźć można wykresy XO wszystkich notowanych na GPW instrumentów finansowych. Rozbudowany dział Edukacji, który znajdziemy na wspomnianym portalu, pomoże każdemu zainteresowanemu inwestorowi na zgłębienie tajemnic wykresów kółko-krzyżykowych, a to powinno z kolei przełożyć się na osiągane przezeń zyski z transakcji giełdowych.

Pamiętajmy jednak, że nasi główni gracze, a więc popyt i podaż są w swych posunięciach nieraz nieobliczalni i zawsze należy zachować szczególną ostrożność, abyśmy my a nie rynek mogli stać po zwycięskiej, zarabiającej stronie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena