W każdej szkole przychodzi czas, gdy wypada zorganizować jakiś konkurs lub jakieś zawody. I nie powinno to dziwić, ponieważ każdy uczeń, jak każdy człowiek, ma we krwi rywalizację.

Data dodania: 2011-02-11

Wyświetleń: 5274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tego typu konkursy i zawody należy jednak przemyśleć, ponieważ trzeba w odpowiedni sposób je zorganizować i przygotować nagrody, dla których będzie warto walczyć.

Nie od dziś wiadomo, że organizacja w wielu szkołach bardzo leży. Może zabrzmi to dość potocznie, ale taka jest prawda. Aby coś było dobrze zorganizowane, musi to być odpowiednio przemyślane. Ciekawym rozwiązaniem jako nagrody są trofea szklane. Można na nich wygrawerować to, co tylko chcemy, czyli to, co najbardziej zmotywuje ucznia do działania, na przykład informacje o zwycięstwie w danej dziedzinie i tytuł najlepszego mistrza szkoły. To wystarczająca motywacja dla każdego ucznia szkoły podstawowej i gimnazjalisty, czasem również dla ucznia liceum. Dzięki takiemu trofeum, które postawi sobie na półce, już zawsze będzie dumny, a nie oszukujmy się, to bardzo ważne dla dzieci i młodzieży w tym wieku. Dodatkowo, każdy, kto odwiedzi zwycięzcę, zauważy trofeum i również będzie pod wrażeniem.

Jakie konkursy organizować?

Konkursy organizowane w szkołach można podzielić na dwie grupy – sportowe i naukowe. W obu można liczyć na podobny entuzjazm związany z braniem w nich udziału. Trofea wcale nie powinny się kojarzyć tylko z tymi sportowymi. Jakie typy konkursów i zawodów organizować? To zależy już wyłącznie od szkoły i od jej typu. Można zorganizować raz w roku dzień sportu, który często odbywa się w dniu wagarowicza lub w dzień dziecka, jako nagroda dla uczniów i motywacja, by przyjść do szkoły. Podczas takiego dnia sportu można zorganizować wiele różnych zawodów, na przykład mistrzostwa w piłce nożnej lub w siatkówce. Jeśli nie mają to być zawody sportowe, ciekawym rozwiązaniem pobudzającym mózgi uczniów są wszelkiego rodzaju omnibusy – tematyczne konkursy wiedzy o danym przedmiocie lub o danym wydarzeniu.

Warto wzbudzać w dziecku zdrową chęć konkurencji, ponieważ będzie im to potrzebne przez całe dalsze życie, a dzięki temu będą się z tym oswajać już od najmłodszych lat. Nagrody są dobrym wzmocnieniem pozytywnym, które mobilizują i idealnie dopełniają naturalną radość ze zwycięstwa – należy o tym pamiętać. Szkoła nie tylko uczy – szkoła również wychowuje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena