Zdrowy i wygodny sen jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. To jak śpimy ma zdecydowany wpływ na to jak wypoczywa nasz organizm i mózg. Czasami jednak to co nam się wydaje wygodną pozycją podczas snu, nie zawsze jest odpowiednie dla naszego organizmu. Warto więc zwrócić uwagę na czym i jak śpimy!

Data dodania: 2011-01-31

Wyświetleń: 3430

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli cierpimy z powodu reumatyzmu, bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym lub po prostu mamy kłopoty z zasypianiem, często może mieć to związek ze złą pozycją podczas snu. Nie zawsze jest tak, że wygodne ułożenie ciała podczas snu jest dla nas najlepsze i najzdrowsze. Musimy zdawać sobie sprawę, że śpiąc tak jak nam wygodnie np. zwinięci w kłebek, na boku lub ze zbyt wysoko usytuowaną głową nie dajemy odpocząć naszym stawom i kręgosłupowi, dla których taka pozycja jest nienaturalna i bardzo je obciąża. Warto zmienić złe nawyki, a pomocne w tym mogą być różnego rodzaju poduszki ortopedyczne lub materace z pianki zwykłej lub termoelastycznej, zapamiętującej kształty.

Czym charakteryzuje się dobra poduszka do spania i jaką poduszkę wybrać?

Zawsze przed wyborem produktu medycznego lub ortopedycznego należy zasięgnąć porady specjalisty, najlepiej lekarza, który w zależności o naszego schorzenia lub innych aspektów doradzi jaki produkt będzie dla nas odpowiedni. Na rynku jest wiele lepszej lub gorszej jakości wyrobów. Producenci oferują naprawdę szeroką gamę poduszek pod głowę, do spania, anatomicznych i rehabilitacyjnych, z pianki zwykłej lub termoelastycznej. Wybór odpowiedniego produktu zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia i naszych preferencji. Załóżmy, że szukamy dobrej poduszki pod głowę, która odciąży odcinek szyjny kręgosłupa i zadba o właściwe ułożenie ciała podczas snu. Wówczas za cel poszukiwań powinniśmy obrać poduszki anatomiczne odpowiednio ukształtowane i wycięte z jednego kawałka pianki lub wyprodukowane z kilku wartstw pianki o różnej twardości i elastyczności. Takie poduszki do spania powinny mieć także odpowiednio wyprofilowane zgrubienie i wycięcie pod odcinek szyjny kręgosłupa (kark) oraz co również istotne, właściwą perforację – wgłębienia wzdłużne (rowki) lub kanały biegnące wzdłuż całej poduszki, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza, a nawet lekki masaż głowy.

Kolejną istotną sprawą jest rodzaj pianki. Zwykła pianka o różnej twardości zapewni nam stosunkowo umiarkowany komfort w zależności od jej twardości. Taka pianka, bardziej przypomina gąbkę o mniejszych pęcherzykach. Poduszki wykonane z tego typu materiału są zazwyczaj dość tanie (cena w większości przypadków nie przekracza 150 zł) i nie rozkładają równomiernie nacisku. Jeśli wybierzemy poduszkę twardzszą poświecimy komfort wypoczynku na rzecz właściwości terapeutycznych. Miękka poduszka to większy komfort i ograniczone działanie prozdrowotne.

Pianka termoelastyczna lub jakakolwiek pianka z pamięcią kształtu to w zasadzie najlepszy z możliwych wyborów – zapamiętuje kształ głowy i ułożenia ciała i odpowiednio odciąża odcinek szyjny kręgosłupa, przejmując wszelkie niezdrowe dla nas przeciążenia. Takie poduszki należą do najdroższych na rynku (cena powyżej 200 zł), często mają anatomiczny kształt odpowiednio wyprofilowany i dostosowany do głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Tego typu poduszki ortopedyczne projektowane są w konsultacji z lekarzami – ortopedami i rehabilitantami i wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a ich właściwości stanowią najwyższy możliwy kompromis pomiędzy wygodą a działaniem terapeutycznym.

Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana poduszka pod głowę zapewni nam nie tylko komfortowy sen, ale również zadba o wypoczynek całego organizmu, w tym kręgosłupa. Poduszki ortopedyczne mają na celu utrzymywanie bezpiecznej dla naszego organizmu pozycji ciała podczas spoczynku. Warto więc zainwestować stosunkowo niewielkie pieniądze w prozdrowotny produkt, który pomoże nam w pełni się zrelaksować.

Licencja: Creative Commons