My postanowiliśmy powiedzieć o nich nieco więcej.
Dynamiczne siedzenie – co to jest?
Zanim jednak przejdziemy do konkretnych rodzajów poduszek krótko o pojęciu, które często pojawia się w ich przypadku, mianowicie – dynamiczne siedzenie. Dzięki niemu mięśnie, mimo pozycji siedzącej nie ulegają zastygnięciu. Ponadto zachowujemy prawidłową postawę ciała. Dynamiczne siedzenie jest też wskazane osobom chcącym poprawić swoją równowagę i koordynacje ruchową. Najważniejsze, że redukuje się napięcie mięśni, tym samym bóle w okolicach pleców, szyi i karku.
Dynamiczne siedzenie zmniejsza tym samym ryzyko wielu schorzeń, czy wad postawy. Pomocne w zachowaniu dynamicznego siedzenia są dyski sensomotoryczne, które służą nie tylko do siedzenia, ale i do ćwiczeń. Nie zaleca się więc korzystania z nich dłużej, niż cztery godziny dziennie. W przeciwnym razie może dojść do przetrenowania organizmu. Dyski sensomotoryczne skierowane są np. do pracowników biurowych.
Inne rodzaje poduszek ortopedycznych do siedzenia
Poduszki ergonomiczne. Przez specjalistów określane również jako kliny ergonomiczne. Wymuszają prawidłową postawę kręgosłupa względem miednicy i ud. Ze względu na tak istotne działanie względem postawy zalecane są np. młodzieży w okresie dojrzewania. Jak wiadomo szybki wzrost ciała w wieku nastoletnim dość często jest początkiem wad postawy. Dochodzi też problem spędzania przez młodzież wielu godzin w pozycji siedzącej przed komputerem, lub telewizorem.
Kolejny typ poduszek ortopedycznych do siedzenia to kliny lędźwiowe. Jak sama nazwa wskazuje zapewniają podparcie jednocześnie odciążając odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Kliny lędźwiowe szczególnie zalecane są zawodowym kierowcom, których praca wiąże się z wielogodzinnymi podróżami. Mamy też gumowe poduszki do siedzenia, mające formę tzw. nakładek. Zazwyczaj charakteryzują się gumowymi wypustkami masującymi poszczególne części ciała. Tego typu poduszki zalecane są w przypadku konkretnych schorzeń kręgosłupa (np. dyskopatii, czy skoliozy). Są bardzo wygodne, można z nich korzystać zarówno w pracy, jak i w domu.
Gdzie kupić?
Do kupienia w każdym sklepie z asortymentem do rehabilitacji. Ich zakup warto wcześniej skonsultować ze specjalistą – lekarzem, lub fizjoterapeutą.