Czy poznając nowe techniki szybkiej nauki, masz czasem wrażenie, że ciężko to wszystko razem połączyć? Nie wiesz, jak i kiedy zastosować poszczególne strategie szybkiej nauki? Nie wiesz, jak uczyć się do zdawania egzaminów? Jeśli tak, to mam dla Ciebie gotowe rozwiązanie!

Data dodania: 2011-01-19

Wyświetleń: 1908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Za moment poznasz gotową do zastosowania od zaraz, strategię szybkiej nauki i wcielania jej w życie. Składa się z pięciu etapów, które z pewnością łatwo zapamiętasz.

1. Lokalizacja. Znajdź i zgromadź materiały, potrzebne Ci do nauki. Książki, artykuły, podręczniki, strony internetowe, notatki. Gromadząc materiały potrzebne do uczenia się danego tematu, nie będziesz musiał przerywać w trakcie nauki i szukać kolejnych pozycji.

2. Eksploracja. Przeczytaj materiały, starając się zrozumieć treść. W tym etapie warto jest skorzystać z techniki multiczytania, czyli pięciostopniowej techniki uczenia się poprzez czytanie. Najważniejsze jednak, aby skorzystać ze swojego, preferowanego stylu uczenia się.

3. Organizacja. Przygotuj się do zapamiętywania treści. Użyj najlepszych dla Ciebie technik szybkiej nauki i skorzystaj z mnemotechnik. W tym etapie, warto jest stworzyć mapę myśli z wiedzy, której się uczysz. Będziesz ją uzupełniał w kolejnych etapach. Powiąż mapę myśli z technikami pamięciowymi.

4. Wzmacnianie i utrwalanie. Wyznacz sobie daty kolejnych powtórek materiału. Najlepiej, według algorytmu: 1 godzina po nauce (przegląd), 1 dzień, 3 dni, 1 miesiąc, 3 miesiące i 6 miesięcy. Kolejne powtórki mogą się opierać tylko na pracy z mapami myśli. Za każdym razem staraj się stworzyć kolejną mapę z materiału, który zapamiętałeś (nie podglądaj poprzednich map!). Następnie uzupełniaj braki.

5. Praktyka. Postaraj się jak najszybciej wprowadzić nową wiedzę w praktykę. Jeśli to nie możliwe, chociaż wyobraź sobie, że to robisz. Dobrze, jeśli przekażesz tą wiedzę komuś innemu. W ten sposób znacznie lepiej sam zapamiętasz i utrwalisz to, czego się uczyłeś.

Aby lepiej zapamiętać poszczególne etapy, wykonaj dwa zadania:

Stwórz jakieś zupełnie odjechane zdanie, składające się z pierwszych każdego elementu powyższej strategii szybkiej nauki. Przykład: Lokaj Eksperymentował Ochoczo z Ważeniem Piwa (zauważ: każdy wyraz zaczyna się od litery, która oznacza poszczególny etap strategii nauki). Narysuj mapę myśli, zawierającą te pięć elementów strategii szybkiej nauki.

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Trener technik szybkiej nauki i czytania

Licencja: Creative Commons
6 Ocena