Sen zajmuje nam mniej więcej jedną trzecią życia. Dzięki niemu odzyskujemy energię życiową, siłę do działania, do pracy i na kolejny dzień. Dlaczego jednak jest tak, że czasem, kiedy wieczorem kładziemy się do łóżka to czas mija, a sen nie przychodzi?

Data dodania: 2011-01-13

Wyświetleń: 1428

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaczynamy się wtedy coraz bardziej denerwować i odliczać ile snu nam pozostało do momentu, aż budzik zadzwoni i trzeba będzie wstać. Skąd się bierze bezsenność?

Bezsenność może być rozumiana, jako trudność w zaśnięciu lub w utrzymaniu się w stanie snu. Bardzo często jest ona związana ze stresem. Kiedy gasimy światło i układamy się do snu zaczynamy myśleć o sprawach, które nas nurtują - o ważnych dezycjach, które mamy podjąć, o trudnych sytuacjach życiowych, o problemach zawodowych, finansowych lub rodzinnych. Leżymy w łóżku, rozmyślamy, a sen nie nadchodzi.

Inną przyczyną problemów z bezsennością może być niewłaścia dieta - jedzenie przed spaniem nie jest wskazane, a tym bardziej jedzenie ciężkostrawnych potraw. Zbyt duża lub zbyt mała ilość jedzenia, picie dużej ilości kawy, mocnej herbaty oraz alkohol i papierosy również mogą być przyczyną pojawienia się bezsenności.

Sport jest sprzymierzeńcem - jeśli nie będziemy aktywnie przebywać na świeżym powietrzu, na przykład spędzając czas na spacerach lub uprawianiu sportu również może to przyczynić się do pojawienia się problemów ze snem.

Równie ważne jest właściwe przygotowanie się do snu. Niewywietrzony pokój, niewygodne łóżko, źle dobrana poduszka, hałas, czy inne rozpraszające nas bodźce napewno nie pomogą nam zasnąć, a przyczynią się do tego, że będziemy przewracać się z boku na bok.

Sen jest niezbędny. Daje nam energię i odnawia siły komórek nerwowych, dlatego zadbajmy o to, aby był on odpowiedniej długości i jak najlepszej jakości.

Bibliografia:
“Bezsenność i inne zaburzenia snu u dorosłych i u dzieci” Wojciech Beer

Licencja: Creative Commons
0 Ocena