Wyceny aktuarialne, w zakres których wpisać można między innymi rezerwy pracownicze, rezerwy na świadczenia emerytalne, rezerwy na odprawy emerytalne, czy rezerwy na nagrody jubileuszowe to zadania realizowane przez profesjonalne biuro aktuarialne.

Data dodania: 2011-01-01

Wyświetleń: 1694

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do tej pory wiele osób, które nie miały styczności z biurami aktuarialnymi, nie wie, czym tak naprawdę zajmuje się aktuariusz. Standardowo pracę tego rodzaju specjalisty można było dotychczas podzielić na dwie zasadnicze gałęzie, do których zaliczymy kalkulację taryf oraz kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Zakres obowiązków aktuariusza oscyluje przede wszystkim wokół obliczania ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych, zwłaszcza tych o charakterze długoterminowym, lub takich, które bywają obarczone dużym ryzykiem. Taka praca wymaga ogromnego poziomu kompetencji i szerokiej wiedzy z zakresu matematyki ubezpieczeniowej, finansowej oraz statystyki.

W pełni profesjonalne i skuteczne usługi aktuarialne, których zasadniczym polem zainteresowania będą rezerwy, polegają na wyznaczaniu ich na takim poziomie, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa klientom. Wedle aktualnych zasad tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze i emerytalne, zalecane jest korzystanie w tej materii z usług wyspecjalizowanych aktuariuszy. Uwarunkowane zostało to przez Międzynarodowy Standard Rachunkowości. Z uwagi na to, że w wyliczaniu środków na rezerwy pracownicze każdy pracodawca ma w obowiązku uwzględnienie wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy na dzień bilansowy na mocy umowy o pracę na czas określony i nieokreślony, warto rozpocząć współpracę z biurem aktuarialnym, które będzie w stanie w sposób rzetelny i kompetentny dokonać odpowiednich obliczeń, niezależnie od ilości osób, którym potencjalnie owe świadczenia w firmie przysługują.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena