Artykuł opisuje: czym jest system ISO 22000? jaka jest jego historia- od kiedy funkcjonuje? do kogo jest skierowany? Na czym polega jego certyfikacja? Jakie korzyści przynosi wdrożenie tego systemu?

Data dodania: 2010-12-29

Wyświetleń: 3301

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

System zarządzania bezpieczeństwem żywności

System zarządzania bezpieczeństwem żywności- ISO 22000 to dokument zawierający wymagania dla wszystkich organizacji w łańcuchu żywnościowym i ukierunkowany jest na dostarczanie do klienta bezpiecznej żywności. Jest to międzynarodowy standard, który łączy w sobie wymagania systemu HACCP oraz Dobrych Praktyk.

Prace nad stworzeniem normy dla branży spożywczej rozpoczęły się w 2001 roku. W pracach brali udział eksperci  z przemysłu spożywczego, Komisja Codex Alimentarius oraz przedstawiciele organizacji z 23 krajów. Końcowy efekt mogliśmy oglądać w 2004 roku (polska wersja ukazała się w 2005roku). Jednym z głównych celów powstania tego systemu było umiejętne połączenie systemu HACCP z systemem ISO 9001.

Norma ISO 22000:2005 skierowana jest do wszystkich organizacji, które w ramach swoich działalności zajmują się produkcją, przetwarzaniem, magazynowaniem, transportowaniem i obrotem żywności.

Certyfikacja systemu ISO 22000 polega na ocenie poprawności wdrożonego systemu oraz sprawdzenie czy dana organizacja działa zgodnie ze wszystkimi wymaganiami tej normy. Oceniane jest to przez audytora z niezależnej jednostki certyfikującej. Jeśli audyt przebiegł pomyślnie organizacja otrzymuje stosowny certyfikat.

Wymagania normy ISO 22000 umożliwią organizacjom zaprojektować, wdrożyć, utrzymywać i aktualizować system zarządzania bezpieczeństwem żywności, a ponadto pozwolą:
oszacować i ocenić wymagania konsumentów
wykazać efektywną komunikację ze wszystkimi stronami łańcucha żywnościowego
wykazać zgodność z prawem żywnościowym
starać się o uzyskanie uznawanego na całym świecie certyfikatu
stworzyć możliwość wdrażania systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności małym i słabiej rozwiniętym organizacjom.
Norma ISO 22000 stanie się dokumentem uniwersalnym dla całej branży spożywczej. Istotne wydaje się przede wszystkim, że:
jest standardem międzynarodowym harmonizującym obowiązujące wymagania dotyczące zarządzania bezpieczeństwem żywności
posiada strukturę analogiczną do ISO 9001:2008, co ułatwia integrację systemu
ma zastosowanie w całym sektorze spożywczym, włączając firmy współpracujące takie jak np. producenci opakowań, firmy dostarczające urządzenia dla przemysłu spożywczego, transportujące i przechowujące żywność
 wymaga wprowadzenia specyficznych dla branży działań nadzoru, takich jak GMP, GHP, GCP itp.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena