Od 2013 roku producentów wyrobów kosmetycznych obowiązują przepisy, które nakładają  obowiązek wyrobu produktów zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP).

Data dodania: 2014-10-02

Wyświetleń: 1453

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej w sektorze kosmetycznym

W celu ułatwienia realizacji zasad GMP została opracowana i wdrożona norma ISO 22716:2009 "Kosmetyki. Dobre Praktyki Produkcji. Przewodnik Dobrych Praktyk Produkcji". Zawiera ona szereg wymagań dotyczących takich działań jak: produkcja, kontrola, składowanie i transport produktów kosmetycznych.

Kim są adresaci normy ISO 22716?

Norma skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców uczestniczących w produkcji kosmetyku, poczynając od producentów surowców, dystrybutorów, eksporterów, a kończąc na importerach. Jak widać dotyka ona każdego przedsiębiorcę, który działa w łańcuchu dostawczym w branży kosmetycznej.

Wdrożenie i certyfikacja firmy według ISO 22716 jest równoznaczna z wypełnieniem wymogów rozporządzenia unijnego, a także polskiego prawa.

Cel wdrożenia normy ISO 22716?

Kosmetyki są szczególnym produktem, gdyż mają bezpośredni kontakt ze skórą człowieka. Dlatego ważna jest ich jakość  i bezpieczeństwo stosowania. Przeciętny konsument często nie jest w stanie zweryfikować wyglądu czy zapachu kupowanego produktu, a na pewno nie jest w stanie określić, jaki jest jego rzeczywisty stan. Dlatego wprowadzenie wyżej opisanych przepisów pozwala konsumentom dać większą pewność, że w ich ręce trafia kosmetyk spełniający wymagane wytyczne i jest bezpieczny.

Wdrożenie ISO 22716

Wdrożenie normy ISO 22716 odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku innych norm ISO. Etap certyfikacji, kończący się uzyskaniem certyfikatu ISO, poprzedzony jest działaniami wdrożeniowymi, mającymi na celu przygotowanie firmy oraz pracowników do zmian.

Działania jakie podejmowane są na tym etapie to między innymi: przygotowanie dokumentacji, przeszkolenie pracowników i kadry – organizowany jest dla nich kurs ISO – czy audyt wstępny, który weryfikuje jak wielkie zmiany należy przeprowadzić w przedsiębiorstwie.

Kurs ISO jest niezwykle ważnym etapem, bowiem daje on możliwość zdobycia teoretycznych i praktycznych umiejętności przez osoby związane w przedsiębiorstwie z wdrożeniem normy.                                                                                                                                                               

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena