Młodzi kierowcy (mający, w zależnosci od ubezpieczyciela, poniżej 23, 25 lub 26lat) są zniechęcani przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyższą składką za ubezpieczenie samochodu. Wiąże się to z wyższą szkodliwością młodych kierowców, a co za tym idzie wyższymi kosztami jakie przysparzają tacy kierowcy ubezpieczycielom.

Data dodania: 2010-12-13

Wyświetleń: 1374

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Statystyki mówią, że młodzi wiekiem i stażem kierowcy są znacznie częściej sprawcami kolizji i wypadków niż pozostali. Wynika to z braku doświadczenia oraz ze skłonności do ryzykownej jazdy. Dlatego firmy ubezpieczeniowe stosują zwyżki za ubezpieczenie OC dla młodych wynoszące zwykle od 30% do 60%. Warto szukać więc towarzystwa gdzie zwyżka jest niższa niż u konkurencji. Innym sposobem na uniknięcie części zwyżki jest też zakup pojazdu wspólnie z rodzicem jeśli ten ma zniżki komunikacyjne. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia bierze się pod uwagę nie tylko uprawnienia ubezpieczeniowe współwłaściciela, który posiada największe zniżki, ale także zwyżki drugiego współwłaściciela. Na tej podstawie ubezpieczyciel wylicza składkę, która jest czymś w rodzaju "kompromisu" pomiędzy zniżkami jednej strony a zwyżkami drugiej. Ryzykiem dla rodzica jest sytuacja w której młody kierowca jednak spowoduje szkodę - wtedy i rodzić dostanie zwyżkę składki. Jednak jeśli uda sie uniknąć szkód młody kierowca dorobi się własnych zniżek po kilku latach. Ponadto zniżki i zwyżki ida za kierowcą nawet jeśli ten przejdzie do innego towarzystwa, dlatego warto starać się jeżdzić bezwypadkowo. Należy także pamiętać, aby wszelkie podawane ubezpieczycielowi informacje były rzetelne. Ma to duże znaczenie, a ewentualne podanie nieprawdy może dużo kosztować.

Młodzi kierowcy mimo, że na starcie są na gorszej pozycji to mają pewne pole manewru. Powinni oni jednak pamiętać, że jazda samochodem to nie zabawa, a ewentualne konsekwencje finansowe są niczym w porównaniu z tragedią do jakiej może doprowadzić zbyt ryzykowna jazda.

Licencja: Creative Commons