Artykuł mówi o tym w jakis sposób wykorzystywać funkcję dźwigni. Narzędzie przydatne zarówno w biznesie jak i w życiu.

Data dodania: 2006-12-30

Wyświetleń: 8577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Funkcja dźwigni

Dźwignią pierwotnie były nazywane narzędzia umożliwiające przenoszenie ciężkich przedmiotów, przy użyciu niewielkiej siły własnej. Zasada działania dźwigni polega na tym, że siła jaką trzeba by zużyć na podnoszenie przedmiotu jest przenoszona na podporę oraz na napięcie materiału z jakiego jest wykonana dźwignia. Archimedes podobno wypowiedział kiedyś takie słowa "Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob".

Słowa Archimedesa przeszły do historii jako kwintesencja działania dźwigni. Fizycy jednak im zaprzeczają, twierdząc m. in. że zarówno dźwignia jak i ziemia, zamiast poruszać się zaczęłyby się wyginać. I owszem, ograniczając się do pierwotnej formy dźwigni, zapewne mają rację. Podkreślając natomiast funkcję jaką pełni dźwignia, muszę im zaprzeczyć. Podstawową funkcją dźwigni jest wywołanie przy pomocy niewielkiego ruchu znacznie większej reakcji.

Niejeden już przy pomocy funkcji dźwigni miał możliwość poruszyć całą ziemię! Kilku się to nawet udało, choćby Kopernik przy pomocy swojej dźwigni w formie obserwatorium poruszył ziemię, nawet trzykrotnie... a żeby tego było mało to słońce zatrzymał. Motorem poruszającym świat był także ten który znajdował się w Fordzie T, tym razem Henry Ford poruszył całą ziemię przy pomocy dźwigni, na tyle że przesiadła się ona na cztery kółka. Inną osławioną dźwignią był przysłowiowy "czerwony guzik", w rękach władców kilku mocarstw. Na szczęście w nieszczęściu skończyło się na odkryciu przez nich potęgi dźwigni w postaci Czarnobyla, który poruszył całym światem.


Powrót z ziemi na własne nogi

Zanim jednak zaczniemy poruszać ziemią, musimy się nauczyć poruszać samym sobą i najbliższym otoczeniem. Dźwignią każdego człowieka jest między innymi natężenie głosu, postawa, nogi, ręce, słowa. To są dźwignie, które dostaliśmy od natury, w trochę innej lecz podobnej formie są one dostępne każdemu stworzeniu na ziemi.

Człowiek oraz niektóre stworzenia na ziemi, potrafią jednak coś więcej... wykorzystywać i tworzyć nowe dźwignie.

Spróbuj palcami odkręcić śrubkę... i jak? Od takich spraw mamy między innymi śrubokręt, pełniący rolę dźwigni, przy pomocy której jest to znacznie łatwiejsze. Narzędzia to podstawowa funkcja każdej dźwigni, nawet zwierzęta potrafią je wykorzystywać! Niektóre ptaki używają patyczków do wyciągania robaków z dziur, nie mówiąc już nic o tym czego potrafią nauczyć się małpy.

Gdzie zatem dźwignia, która porusza naszym globem?

Zasad działania najpotężniejszej wynalezionej dźwigni jesteśmy uczeni praktycznie od małego. W szkole nauczyciele wykorzystują dźwignię, mówią raz a uczą kilkadziesiąt dzieci jednocześnie. Oglądasz telewizję, słuchasz audycji radiowych wykorzystujących dźwignię: nadajnik - miliony odbiorników. Korzystasz z rzeczy, które zostały wymyślone jeden jedyny raz, a są wykorzystywane przy pomocy funkcji dźwigni przez wiele milionów ludzi. Ta najpotężniejsza dźwignia to system wykorzystujący wiele dźwigni.
Jeżeli przy pomocy jednej dźwigni jesteś w stanie podnieść 100 kg, to ile jesteś w stanie podnieść poruszając jedną dźwignią która porusza setką takich dźwigni? Ta właśnie zasada jest podstawą sukcesu człowieka na ziemi. Poruszamy przy pomocy niewielkiej siły dźwigniami, które wykorzystują pracę, pomysły, doświadczenie, czas, zasoby innych ludzi. Innymi słowy, po prostu zwyczajnie żyjemy w społeczeństwie.

Nowe siły... a dźwignia

Pierwsze dźwignie były poruszane fizyczną siłą, jednak wraz z rozwojem społeczeństwa i oddzieleniem się formy dźwigni od jej funkcji. Została także oddzielona funkcja siły, od jej fizycznej formy. Obecnie funkcją poruszającą dźwigniami może być przykładowo idea, religia, chęci, władza, złość, miłość, manipulacja słowna, emocje.. itd. Jednak siłą dotychczas sprawiającą chyba najmniej kłopotów okazał się zwykły pieniądz!

Pieniądz okazał się najbardziej neutralnym narzędziem poruszającym dźwignię w społeczeństwie. Nie najlepszym bo najlepszym (w sensie najsilniejszym) to chyba dotychczas była wojna, ale najbardziej neutralnym. Nie mamy socjalizmu, teokracji. faszyzmu, feudalizmu, mamy demokracje i kapitalizm, a w nim pieniądz i od zawsze istniejące słowo jako główne siły poruszające dźwigniami w społecznościach.

Czy w przyszłości będziemy mieli coś innego?

Można by się bawić w przewidywanie, być może siłą napędzającą dźwignię będzie podświadomość, znajomości - kontakty, a może samo słowo (np. w postaci języka esperanto)... kto wie? Sukcesu banalnego narzędzia jakim jest telefon komórkowy nikt chyba nie przewidywał... a jednak bez niego ciężko dziś żyć. Po prostu przewidywać zawsze można, ale to niewiele daje, bo przewidywania najczęściej opierają się na przeszłości, podczas gdy zapewne oczekujemy czegoś zupełnie nowego.

Zamiast przewidywać kreujmy więc nowe. Tu mamy wyzwanie, bo kreować nowe systemy dźwigni można tylko wtedy, gdy potrafimy poruszyć odpowiednie już istniejące dźwignie (wiedzę, doświadczenie, pomysły itd.). Jeżeli w naszych czasach, główną siłą poruszającą dźwignie w postaci innych systemów są pieniądze zajmijmy się więc nimi.

Pieniądz + dźwignia = biznes

Weźmy przykładowy warzywniak, właściciel sprowadza towary do sklepu, po to bym mógł przy pomocy mojej niewielkiej siły w postaci pieniędzy je zjeść. Systemem jest warzywniak i wszystkie dźwignie jakie on wykorzystuje, siłą poruszającą bezpośrednio ten system jest właściciel warzywniaka i jego praca. Siłą motywującą tego człowieka do pracy są moje pieniądze, dzięki którym może utrzymywać własną rodzinę. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest nas na ziemi już ponad 6 mld. Co nie byłoby do pomyślenia gdyby każdy z nas musiał z osobna wytwarzać dla siebie żywność.

Gdyby nie istniał system w postaci warzywniaka, nikt nie miałby czasu na wytworzenie systemu szyjącego ubrania, bo każdy musiałby się zająć tworzeniem jedzenia. Dzięki temu i ogromnej ilości innych systemów dźwigni możemy żyć z coraz większą ilością ludzi dookoła. Innymi słowy życie w społeczeństwie kapitalistycznym polega na tworzeniu i utrzymywaniu systemów dźwigni (pomysłów, robotów, produktów, usług), dzięki którym mamy czas by zająć się własnym życiem i własnymi prywatnymi potrzebami.

Wyobraź sobie godzinę, może dwie godziny pracy dziennie dla społeczeństwa w celu utrzymania istniejącego systemu dźwigni – tyle wystarczy. Reszta czasu pozostanie do dyspozycji Twojej i Twojej rodziny.

Dlatego też szukaj sposobów, by wykorzystywać jak najwięcej dźwigni i robić więcej w znacznie krótszym czasie. Jeżeli przez przypadek wymyślisz coś nowego twórz nowe dźwignie i udostępniaj je innym. Przykładowo, jeżeli codziennie w pracy przez 5 lat wykonujesz przez godzinę podobną czynność na komputerze, zyskasz ogromną masę czasu jeżeli nauczysz się programować lub wynajmiesz programistę, który tą czynność zautomatyzuje. Wynajdziesz nową dźwignię.

Doskonałym tu przykładem dźwigni oszczędzającej czas, jest usługa udostępniona przez Agencję TAO (www.tao.pl). Wyobraź sobie, że codziennie musisz dodawać 10 ogłoszeń do prasy, dodanie jednego ogłoszenia np. telefonicznie zajmuje Ci 15 minut. A jeśli musiałbyś jechać do biura ogłoszeń to godzinę lub więcej.

Czy nie przydałoby Ci się dźwignia dzięki której zlecając zdalnie jedno ogłoszenie, zlecisz je jednocześnie do 10, 20, 50 a nawet 100 gazet?

Jasne, że by się przydała. Agencja TAO, właśnie taką dźwignię, pozwalającą oszczędzić nieraz nawet kilka godzin dziennie w postaci prostego systemu dźwigni udostępnia system.tao.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena