Pryszcze i wypryski kojarzone są zazwyczaj z wiekiem gimnazjalno-licealny. Tymczasem często nie przemijają wraz z maturą ani magisterką lub zaczynają nękać osoby po trzydziestce. Czy można się przed nim bronić?

Data dodania: 2010-11-15

Wyświetleń: 1603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skóra wytrącona z równowagi.

Naturalnym działaniem skóry jest ciągłe tworzenie warstwy ochronnej. Wydzielina łojowa, określana w reklamach kosmetyków dźwięcznym łacińskim terminem „sebum” jest w odpowiednich ilościach niezbędna, by skóra była wystarczająco sprężysta, odporna na zanieczyszczenia czy infekcje oraz niekorzystnie niską lub wysoką temperaturę. Dopiero zaburzenia w wydzielaniu wydzieliny powodują, że skóra przestaje dobrze wyglądać.

Przywróć równowagę i pozbądź się trądziku

Jeśli Twoje czoło i nos „świecą się” a pod skórą pełno jest grudek, nie rozwiążesz problemu przecierając twarz silnie działającym płynem zawierającym alkohol (czy, co gorsza, po prostu wacikiem nasączonym spirytusem). W żadnym wypadku nie dotykaj ani nie „wyciskaj” zaskórników – to grozi szpetnymi bliznami, zakażeniem skóry i nasileniem dolegliwości!

Zamiast tego, należy pomóc skórze utrzymywać jej warstwę ochronną w dobrym stanie. To sprawi, że pory, jakie znajdują się w skórze będą węższe i wolne od zanieczyszczeń, a skóra nie będzie przetłuszczona ani wysuszona.

Co robić, by trądzik minął?

Stosuj się do poniższych rad, a trądzik przestanie być Twoim problemem:

-        Rano i wieczorem używaj do mycia twarzy toniku bezalkoholowego (panie – wieczorem najpierw mleczka do demakijażu) o kwaśnym odczynie. To ograniczy przetłuszczanie się skóry i będzie stanowić barierę dla bakterii. Myjąc twarz unikaj mydła i środków z jego zawartościa, ponieważ mają one zasadowy odczyn, powodujący podrażnienie naskórka.

-        Przed snem nałóż na twarz krem nawilżający z zawartością kwasów owocowych. Rano  posmaruj twarz kremem z filtrem przeciwsłonecznym (faktor SPF 60) zaś w miesiącach niesłonecznych – nawilżającym, beztłuszczowym żelem. Tłuste kremy dopuszczalne są tylko w mroźne dni!

-        Promieniowanie ultrafioletowe niszczy skórę, dlatego zrezygnuj z opalania na słońcu lub w solarium. Nawet jeśli zdarzało się, że wraz z pojawieniem się opalenizny ubywało na pewien czas pryszczy na Twojej twarzy, plecach czy dekolcie, to jednak z pewnością pamiętasz, że problem wcale nie zniknął. Zwróć również uwagę na to, że cera podatna na trądzik jest szczególnie wrażliwa na oparzenia!

-        Stosuj skuteczny, ale łagodny peeling do twarzy dwa razy w tygodniu. Zamiast szukać najbardziej „ziarnistej” mieszanki w drogerii, wybierz peeling enzymatyczny lub gommage (ścierany niczym guma).

-        Dwa lub trzy razy w miesiącu udaj się do kosmetyczki albo samodzielnie w domu nałóz maseczkę z zielonej glinki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena