Jeszcze kilka lat temu Towarzystwa Ubezpieczneniowe powołując się na odpowiednie przepisy nie chciały wypłacać odszkodowań członkom najbliższej rodziny z ubezpieczneia odpowiedzialności cywilnej (OC) pojazdu współmałżonka. W ostatnim czasie zasady te, na szczęście, uległy korzystnym zmianom.
Otóż Sąd Najwyższy w uchwale z 19 stycznia 2007 r stwierdził, że zakład ubezpieczeń odpowiada z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę na osobie wyrządzoną przez kierowcę pojazdu jego posiadaczowi lub współposiadaczowi. Sąd Najwyższy uznał, że zgodnie z art. 822 & 1kc powstanie obowiązku zapłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń z tytułu OC zakłada powstanie odpowiedzialności ubezpieczonego, czyli samego ubezpieczającego lub osoby na rzecz której została zawarta umowa za szkody wyrządzone osobą trzecim, nie wyłączając najbliższych członków rodziny.
Ponadto skład 7 sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyzszego podjął uchwałę dnia 7 lutego 2008 r stwierdzając, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność gwarancyjną wynikającą z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu.
Obecna praktyka Towarzystw Ubezpieczeniowych wskazuje, że roszczenia osób poszkodowanych, będących członkiem najbliżej rodziny, są uwzględniane i wypłacane. Dlatego trzeba zbierać całą dokumentację medyczną, by potem na jej podstawie ubiegać się o otrzymanie odszkodowania z OC pojazdu współmałzonka.