Na jaki adres wysłąć wezwanie do zapłaty nie zawsze jest takie oczywiste. O tym właśnie piszemy w artykule, podajać jednocześnie najważniejsze wskazówki w sytuacji gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

Data dodania: 2010-10-02

Wyświetleń: 3845

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Banalne, wydawać by się mogło, pytanie zawarte w tytule "na jaki adres wysłać wezwanie do zapłaty" a odpowiedz nie zawsze jest taka oczywista. Szczególnie gdy naszym dłużnikiem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Sprawa komplikuje się gdy znamy wyłącznie adres prowadzenia działalności. A dlaczego? Bo nie znamy adresu zamieszkania. Przyznasz, że taka sytuacja wcale nie jest rzadka.

1. Nie znając adresu zamieszkania dłużnika prowadzacego działalnośc gosp. nie będziemy mieli możliwości włąściwie zaadresować pisma wzywającego do zapłaty .
2. Bez tego adresu nie będziemy mogli należycie wypełnić pozwu
3. Co więcej - gdy przedsiębiorca zarejestrowany jest w EDG w innym mieście możemy mieć problem z ustaleniem czy nasz dłużnik jest faktycznie zarejestrowanym przedsiębiorcą. Takie go potwierdzenia może domagać się sąd jako uzupełnienie pozwu. Gdy naszym klientem jest indywidualny przedsiębiorca (jednooosbowa działalnośc gospodarcza) powinniśmy prosić o przedstawienie wypisu EDG.

W przypadku dłużników prowadzacych działalnośc gospodarczą, warto zapamiętać:
- właściwym adresem do przesłania wezwania do zapłaty jest adres zamieszkania
- brak znajomości miejsca zarejestrowania w EDG może zablokować lub skomplikować rozpoczęcie sprawy sądowej.

Nię będzie to zwykle dużym problemem jeśli poprosimy o kopię wpisu do EDG - uchroni nas to przed powyższymi kłopotami i uwiarygodni klienta. Taki dokument powinien mieć pod ręką każdy a jego brak lub niechęć do jego przesłania powinna być dla nas ostrzeżeniem.

***

Licencja: Creative Commons
0 Ocena