Komornik może zająć tylko te przedmioty, które należą do Ciebie lub stanowią współwłasność. Na przykład komornik nie może zająć dóbr, co do których udowodniono, że należą wyłącznie do Twojego partnera lub innej osoby mieszkającej w danym lokalu, nie może też usunąć dóbr chronionych lub narzędzi handlowych.

Data dodania: 2023-01-24

Wyświetleń: 249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co się wiąże z wizytą komornika?

Wszelkie dobra, które komornik zabiera muszą być jakościowo i wartościowo nadające się do sprzedaży, aby zapewnić zgromadzenie wystarczającej ilości środków na spłatę zaległego długu. Komornik nie zabierze towarów, jeśli jest mało prawdopodobne, że na aukcji uzyska wystarczającej ilości pieniędzy na spłatę zaległego długu plus opłaty za przeprowadzkę, przechowywanie i aukcję.

Podczas wizyty komornika, jeśli nie stać Cię na spłatę długu w całości, może on zawrzeć tak zwaną "umowę dotyczącą dóbr kontrolowanych" co oznacza, że możesz zatrzymać wszystkie swoje rzeczy tam, gdzie są. Ty i komornik opracujecie rozsądny plan spłaty, na który będzie Cię stać, więc możesz pracować nad spłatą długu poprzez regularne płatności a Twoje przedmioty są zabierane i sprzedawane tylko wtedy, gdy naruszone zostaną warunki umowy np. gdy nie dokonasz uzgodnionych płatności.

Czego nie mogą zabrać komornicy?

W ostateczności komornicy mogą wykorzystać niektóre z Twoich rzeczy, aby pomóc w spłacie długu, ale są pewne rzeczy, których nie zabiorą. Należą do nich: rzeczy, które należą do innych osób z rodziny w tym dzieci, zwierzęta domowe, rzeczy potrzebne do wykonywania pracy lub nauki, w tym pojazdy, narzędzia, książki lub komputery. Do tego dochodzi jeszcze wszystko, co jest potrzebne do ogrzewania lub oświetlania domu, lub do jego zabezpieczenia, sprzęt potrzebny do celów medycznych lub cokolwiek, co jest potrzebne do opieki nad dzieckiem lub osobą starszą. Komornik upewni się również, że masz wszystko, czego potrzebujesz dla osób mieszkających w domu lub wszystko, czego potrzebujesz do podstawowych prac domowych i opieki, w tym: łóżka i wystarczającą ilość pościeli dla wszystkich domowników, stół i wystarczającą ilość krzeseł dla wszystkich domowników, pralka, kuchenka, lodówka, telefon stacjonarny lub komórkowy, narzędzia do pracy.

Ile razy może odwiedzić Cię komornik?

Po otrzymaniu wstępnego listu informującego Cię o wizycie komornika, komornik może odwiedzić Cię nieograniczoną ilość razy. Będzie on współpracował z Tobą w celu ustalenia planu spłaty, jeśli to możliwe i poinformuje Cię o dostępnych opcjach.  Mogą również próbować skontaktować się z Tobą telefonicznie, jeśli mają Twoje dane kontaktowe. Komornicy mogą wejść do Twojego domu, gdy Cię nie ma, tylko wtedy, gdy ktoś z domowników ich wpuści lub gdy będą mogli wejść przez niezamknięte drzwi. Jeśli jedynymi osobami w domu są dzieci poniżej 16 roku życia, komornicy nie wejdą do domu. Komornicy mogą zająć tylko rzeczy, które należą do Ciebie lub które są współwłasnością. Na przykład, komornik nie może zająć dóbr, co do których udowodniono, że należą wyłącznie do Twojego partnera lub innej osoby mieszkającej w lokalu. Jeśli spis przedmiotów jest tworzony komornik zwykle wymienia przedmioty, które należą do innych osób w nieruchomości. Są one znane jako "dobra osób trzecich".  Jeśli jesteś właścicielem jakiegoś przedmiotu i został on przez pomyłkę zinwentaryzowany, wystarczy porozmawiać z komornikiem i pokazać mu dowód zakupu lub własności.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena