Kiedy jesteśmy młodzi i w pełni sił, nie chcemy myśleć o zbliżającym się wieku emerytalnym. Nie można mieć jednak złudzeń, emerytura nadejdzie prędzej czy później, w zależności od sektora gospodarki, w którym przyszło nam pracować.

Data dodania: 2010-09-17

Wyświetleń: 2106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pogłębiający się niż demograficzny nie wróży nam świetlanej przyszłości finansowej, a emerytura wypłacana przez ZUS będzie niewielka. Można wziaść sprawy w swoje ręce, i zacząć myśleć o przyszłości już teraz.

Większa emerytura dzięki IKE

Aby nasza emerytura w sędziwym wieku zapewniła nam godziwe i dostatnie życie warto już dziś założyć sobie Indywidualne Konto Emerytalne. Choć działają w Polsce od 2004 roku, cieszą się nie wielkim zainteresowaniem klientów. Być może powodem jest kwota, którą można wpłacać na rok. Jest to półtorakrotność przeciętnej pensji, co obecnie plasuje się w obrębie 3500 złotych. Majętne osoby wybierają z reguły inne sposoby oszczędzania na własne świadczenie emerytalne, uważając tę sumę za zdecydowanie za niską. Dużym jednak plusem, który przemawia za IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapiatałowych. Jak wiemy lokaty, fundusze inwestycyjne czy akcje obarczone są aż 19-nasto procentowym podatkiem.

Jak założyć IKE, by nasza emerytura była większa

IKE może założyć każda pełnoletnia osoba, nie musi przedstawiać żadnego zaświadczenia o dochodach. Obowiązkowe jest natomiast złożenie oświadczenia, że nie posiadamy podobnego konta w innej instytucji. Po spełnieniu tego wymogu można bez problemu podpisać umowę. Nie istnieją żadne regulacje sugerujące klientom terminy wpłat. Całą kwotę można uiścić jednorazowo, lub rozłożyć sobie na mniejsze części. Limit 3500 złotych ustalony został odgórnie i nie ma od niego żadnych odstępstw. Najprostszą postacią IKE jest lokata, albo założenie rachunku oszczędnościowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena