Cellulit stał się „chorobą cywilizacyjną” kobiet XXI wieku. Prawdopodobnie każda z nas go ma, a jeśli nie, to w najbliższej przyszłości mieć będzie. Dobrze zacząć z nim walczyć, zanim rozgości się na naszym ciele na dobre.

Data dodania: 2010-09-07

Wyświetleń: 1821

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ale czym właściwie jest cellulit? Niczym innym jak zalegającymi w głębokich partiach skóry złogami tłuszczu, blokującymi prawidłowy przepływ krwi i limfy. Pojawiający się obrzęk zakłóca prawidłowe procesy, które powinny zachodzić w naszej skórze, przez co staje się ona mniej elastyczna, wiotka i sprawia wrażenie gąbczastej. Wystarczy złapać fałdkę skóry na brzuchu bądź pośladkach i gdy tylko ujrzymy coś, co wyglądem przypominać będzie sławną skórkę pomarańczową, to możemy być pewne, że mamy do czynienia z cellulitem.

Zmiany zachodzące w skórze są związane z ogólnymi zaburzeniami przemiany materii, ale czy wyłącznie? Nie da się ukryć, że częściowo na nie wpływa też genetyka i predyspozycje rodzinne. Ze skórką pomarańczową jest podobnie jak z rozstępami - można z nią walczyć, jednak gdy mocno się rozwinie, jedynym sposobem walki z nią staje się złagodzenie jej objawów na skórze.

Cellulit pojawia się też w trakcie zbyt intensywnej kuracji odchudzającej. Wtedy do organizmu dostarczana jest zbyt mała ilość białka – budulca tkanki mięśniowej. Między nią, a tkanką łączną nie ma wystarczającej przyczepności, obie zbyt luźno są ze sobą połączone powodując pojawienie się wypukłości i zagłębień w skórze, które znamy jako skórkę pomarańczową.

Kiedy najczęściej pojawia się cellulit? Zazwyczaj pierwsze jego objawy kobiety dostrzegają w okresie dojrzewania, a następnie w czasie ciąży i w okresie menopauzy - czyli w trzech najważniejszych okresach rozwoju kobiety. Cellulit nie pojawia się znikąd - rozwija się w kilku etapach na przełomie kilku miesięcy bądź lat w zależności od naszych predyspozycji. Pierwszy etap rozwoju skórki pomarańczowej nie ma żadnych widocznych objawów - dopiero drugi i trzeci można zauważyć gołym okiem na naszej skórze. Zaawansowana forma skórki pomarańczowej objawia się bladością skóry, jej nabrzmieniem i pofałdowaniem. W pierwszej fazie rozwoju cellulitu skóra podczas stania czy leżenia jest gładka - dopiero gdy ściśniemy ją w palcach widoczne stają się uwypuklenia. W następnym etapie skóra gładka jest tylko gdy stoimy. W trzeciej fazie grudki na skórze widoczne są niezależnie od przyjmowanej pozycji.

Warto rozpocząć walkę z cellulitem, gdy jest on jeszcze słabo widoczny – wówczas wystarczyć może dieta, aktywność fizyczna i stosowanie kosmetyków antycellulitowych, podczas gdy zaawansowany cellulit wymaga niekiedy leczenia zabiegowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena