Tarczyca jest gruczołem najbardziej podatnym na zaburzenia pracy spośród wszystkich wydzielających do wewnątrz naszego organizmu. Ponieważ jej praca warunkuje poprawny przebieg takich procesów jak przemiana materii, rozwój układu nerwowego u dzieci i młodzieży, rozród, laktacja czy praca układu krążenia – choroba tarczycy wiąże się z poważnym zagrożeniem całego organizmu.
Objawem najczęściej kojarzonym z zaburzeniami pracy tarczycy jest tzw. wole, czyli przerost gruczołu, powodujący powiększenie tarczycy. Niekiedy przerost jest tak duży, że wole widoczne jest bez przyglądania się osobie chorej. Zaburzenie to pojawia się jednak zarówno w stanach niedoczynności tarczycy i nadczynności tarczycy, a także wtedy, gdy samo wydzielanie hormonów przez tarczycę nie jest zaburzone. O niedostatecznej aktywności gruczołu świadczyć mogą natomiast objawy świadczące o zakłóceniu procesów przemiany materii i zmianach pracy układu hormonalnego. Należą do nich:
- nagły wzrost masy ciała;
- uczucie chłodu;
- skóra staje się zimna i blada, sucha, szorstka i łatwo rogowacieje (wynika to z osłabienia krążenia i pracy gruczołów wydzielających na powierzchnię skóry);
- obrzęki podskórne;
- łamliwość włosów, niekiedy także przerzedzenie brwi;
- poczucie zmęczenia, senność, osłabienie organizmu, trudności z koncentracją i stany depresyjne;
- spadek tętna, słabo wyczuwalna praca serca;
- u kobiet nieregularne miesiączki;
- zmiana głosu (wskutek pogrubienia strun głosowych tembr głosu staje się niższy).
Niedoczynność tarczycy diagnozuje lekarz na podstawie wyników badań. Diagnostyka chorób tego gruczołu opiera się na m. in. badaniu poziomu hormonów tarczycy, ultrasonografii i w razie potrzeby badaniu inwazyjnym (biopsji).
Profilaktyka chorób tarczycy
Aby uniknąć zachorowań, warto przestrzegać ogólnych zaleceń lekarza rodzinnego dotyczących diety, ruchu na świeżym powietrzu czy unikania używek. Istotnym czynnikiem dla zdrowia tarczycy jest zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości jodu. Pierwiastek ten możemy przyswajać używając do przyprawiania potraw soli jodowanej, spożywając ryby i owoce morza oraz regularnie wdychając bogate w jod powietrze nad morzem. W ostatnim przypadku, w bezpieczny sposób przyjmiemy roczną dawkę tego pierwiastka spędzając urlop nad Bałtykiem.