Mamy lato. A lato to przede wszystkim wakacje, słońce, plaża... na której chcemy nie tylko dobrze wypoczywać, ale i pięknie wyglądać. Dlatego też cellulit jest dla nas niebezpiecznym wrogiem. Nie daj się zaskoczyć, poznaj przyczyny powstawania i, przede wszystkim, metody walki z cellulitem.

Data dodania: 2010-09-06

Wyświetleń: 1609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest cellulit?

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Na skutek cellulitu skóra traci jędrność i gładkość, pojawiają się na niej fałdki i zgrubienia. Najważniejszą przyczyną jego powstawania są wahania stężenia estrogenów w organizmie. Stąd też cellulit jest przypadłością typowo kobiecą, co nie znaczy, że nie może pojawić się u mężczyzn – występuje na przykład u pacjentów, którzy przyjmowali estrogeny w ramach terapii nowotworowej. Skłonności do cellulitu dziedziczy się również genetycznie.

Cellulit występuje na skórze pośladków, brzucha i ud. W tym tekście skupimy się na partiach skóry ud.

Zacznij od diety

Warto zacząć od rzeczy najprostszych, a więc od tego, co jemy i jaki tryb życia prowadzimy. Ogranicz spożywanie fast foodów i słodyczy, one tylko niepotrzebnie przyczyniają się do powiększania tkanki tłuszczowej. Jedz ryby, białe mięso, a także ryż, orzechy, oliwę i oleje roślinne, które wspomagają procesy metaboliczne. W przypadku diety antycellulitowej sprawdza się zasada, mówiąca że lepiej jeść regularnie 4-5 razy dziennie, w niewielkich ilościach. I pamiętaj: żadnych papierosów! Pij dużo płynów, w ten sposób przyspieszysz wypłukiwanie toksyn z organizmu.     

Aktywność fizyczna

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, ryzyko wystąpienia cellulitu wzrasta. Zacznij ćwiczyć i ruszać się – dla Twojego organizm nie ma nic lepszego. Pamiętaj – ważna jest systematyczność: co najmniej 30 minut ćwiczeń codziennie!

A oto kilka ćwiczeń, które mogą poprawić wygląd Twoich ud:

1. Uklęknij, oprzyj ręce o podłogę. Następnie wyprostuj lewą  nogę i trzymaj ją w takiej pozycji 4-5 sekund, po czym wróć do poprzedniej pozycji. Następnie zmień nogę. Całość powtórz 10 razy.

2. Połóż się na lewym boku. Wyprostuj prawą nogę i unieś ją do góry, wróć do pozycji wyjściowej. Całość powtórz 10 razy. Wykonaj analogiczne ćwiczenie, leżąc na prawym boku.

 Masaż

Wiele kobiet podkreśla, że masaże dają znakomite rezultaty. Powinnaś wykonywać je po kąpieli, niech każdy masaż trwa ok. pół godziny. Używaj odpowiednio wykonanej rękawicy bądź myjki. Skup się przede wszystkim na partiach skóry objętych cellulitem. Możesz również chwytać fałdy skóry palcami i uciskać je rytmicznie. Jeżeli na początku będą występowały siniaki i będziesz odczuwać ból, nie przejmuj się – te objawy ustąpią po kilku dniach.

Na koniec jeszcze jedna rada: nie noś zbyt obcisłych ubrań – to jedna z przyczyn powstawania cellulitu. Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena