Na tę chorobę skóry cierpią fizycznie i psychicznie przede wszystkim ludzie młodzi. Mało osób dobrze znosi ten czas, zwłaszcza że trądzik może przybrać różne, szpecące formy i to wówczas, gdy młodzież dojrzewa, stawia sobie pytania, przeżywa okres wahań lub buntu.

Data dodania: 2011-03-11

Wyświetleń: 1614

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trądzik pospolity pojawia się w środkowej części twarzy, na dekolcie i w górnej części pleców czyli strefach, w których gruczoły łojowe są gęsto rozmieszczone. Trądzik przejawia się w postaci zaskórników oraz wyprysków w miejscach, gdzie pory skóry zostały zainfekowane i występuje stan zapalny. Wypryski są koloru czerwonego, czasem ropne, mogą boleć.

Walka z trądzikiem to przede wszystkim domena dermatologa, który zazwyczaj stosuje jednocześnie leczenie wewnętrzne i zewnętrzne.Między innymi można przeprowadzać dermatologiczne oczyszczanie skóry, polegające na usuwaniu zaskórników i wyprysków ropnych.

Środki zaradcze

Aby pomóc skórze o skłonnościach do trądziku w łagodniejszych przypadkach można zastosować pewne kosmetyki. Rano i wieczorem zaleca się mycie mydełkiem dermatologicznym, przeznaczonym specjalnie do takiej cery. Rano stosować żel zawierający mało substancji tłustych, wzbogaconych o substancje absorbujące, jak kaolin, tlenek tytanu lub glinka.

Leczenie przewiduje także użycie takich substancji jak kwasy AHA, retinol, nadtlenek benzoesowy lub sole cynku.

W aptekach i gabinetach kosmetycznych można dostać sztyfty antyseptyczne, przydatne przy drobniejszych stanach zapalnych.

Unikamy wszelkich poczynań zbyt agresywnych przy użyciu mydła, alkoholu, acetonu, peelingów mechanicznych, które przez swoje działanie silnie oczyszczające i wysuszające mogą wywołać gwałtowną reakcję w postaci łojotoku. Unikamy również parówek, które przyczyniają się do rozniesienia infekcji. Nie wolno samodzielnie oczyszczać skóry przez wyciskanie zaskórników lub krostek, ponieważ można zainfekować większą powierzchnię skóry.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena