Współczesny człowiek żyje w środowisku bardziej zanieczyszczonym niż to, które otaczało jego przodków. Średnia długość życia wydłuża się wskutek zwalczenia licznych chorób, lepszej diagnostyki, wynalezienia tysięcy skutecznych leków i lepszych warunków życia. 

Data dodania: 2010-09-06

Wyświetleń: 2450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednocześnie pojawiają się choroby cywilizacyjne, które często przewlekle nękają nas nawet przez kilkadziesiąt lat. Jak organizm radzi sobie z nowymi zagrożeniami?

Substancje szkodliwe trafiają do ludzkiego organizmu głównie z pożywieniem i wodą oraz z wdychanym powietrzem. Spaliny samochodowe i wyziewy przemysłowe w powietrzu, pozostałości nawozów sztucznych, pestycydów a nawet hormonów i leków, którymi karmione są zwierzęta hodowlane – to wszystko źródła substancji chemicznych nieznanych ewolucji gatunku ludzkiego. Organizm ludzki potrafi jednak oczyszczać się sam. Istnieją 4 główne kanały jego detoksykacji.

Jelita

Produkty uboczne metabolizmu oraz toksyny wydalane są z organizmu wraz z kałem. Ta droga jest jedyną, poprzez którą można wydalić toksyczne substancje nierozpuszczalne w wodzie, lecz w tłuszczu. Należy więc zadbać o zachowanie właściwej perystaltyki jelit oraz przeciwdziałać pojawieniu się pasożytów w układzie pokarmowym. Niestrawione i niewydalone resztki pokarmu można usunąć poprzez zabieg hydroterapii jelita grubego lub lewatywę. Nie należy jednak nadużywać tych metod, ponieważ powodują również usuwanie pożytecznych bakterii z dolnego odcinka układu pokarmowego.

Skóra

W ciele człowieka istnieje kilkanaście różnych rodzajów gruczołów. Oprócz dużych gruczołów parzystych i nieparzystych, mamy mikroskopijne gruczoły potowe i łojowe, których na skórze ciała znajdują się setki tysięcy! Tymi gruczołami wydalane są toksyny rozpuszczalne w wodzie. Nieprzypadkowo skóra bywa nazywana „nerką numer trzy”. Dlatego niezrównaną kuracją jest wypocenie niepożądanych substancji w saunie lub podczas amatorsko uprawianego sportu a następnie intensywny prysznic – najlepiej połączony z peelingiem i w wodzie na przemian gorącej i zimnej – również na koniec.

Układ moczowy

Krew oczyszczana jest w nerkach, zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie wydalane są wraz z moczem. Należy zatem dbać o odpowiednie spożycie płynów – organizm musi przyjąć dziennie co najmniej dwa litry wody. Zaleca się, by była to woda dobrej jakości a dopiero w mniejszych ilościach napoje, które mogą zaburzać naturalny rytm pracy układu moczowego. Nerki należy chronić przed zakażeniami i wystąpieniem kamicy nerkowej – choroby wynikającej z odkładania się złogów w układzie moczowym, które z biegiem czasu stają się coraz trudniejsze do usunięcia wraz z moczem.

Układ oddechowy

Większość mało estetycznych zjawisk związanych z układem oddechowym - kaszel, kichanie, ziewanie ma związek z usuwaniem drobnoustrojów chorobotwórczych lub zanieczyszczeń z dróg oddechowych albo pełniejszą wymianą gazów (ziewanie jest skutkiem nadmiaru dwutlenku węgla w organizmie). Objawy chorób takie jak suchy lub mokry kaszel nie powinny być tłumione, bowiem służą walce z chorobą. Płuc niestety nie możemy umyć – a takie pragnienie żywią często osoby, które rzuciły palenie. Oczyszczanie organizmu zatrutego lub zainfekowanego poprzez układ oddechowy musi odbyć się w inny sposób. Regeneracja dolnych dróg oddechowych następuje bardzo powoli, dlatego warto o nie dbać i nie narażać się na wdychanie szkodliwych substancji.

Cztery ewolucyjnie wytyczone drogi detoksykacji można na szczęście wykorzystywać, wspomagać i uzupełniać stosując aktywne metody oczyszczania organizmu. Należą do nich między innymi specjalne diety, kąpiele ziołowe i mineralne oraz nowatorskie metody, takie jak body detox.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena