Kalendarz gregoriański został wprowadzony w 1582 roku i obowiązuje do dziś. Jest powszechnie stosowanym kalendarzem przez większość krajów. Nawet takie państwa jak Chińska Republika Ludowa i Indie kalendarze urzędowe dostosowują do systemu gregoriańskiego. Mimo, że mają one swoje systemy kalendarzowe, które nie pokrywają się z kalendarzem gregoriańskim.
W Polsce pierwsze kalendarze powstały jeszcze przed zmianą systemu, były więc to kalendarze juliańskie. Najstarszy drukowany polski kalendarz powstał w 1474 roku w Krakowie i do dziś znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej. Nie było to oczywiście coś takiego jak nasze dzisiejsze kalendarze książkowe, tylko kalendarz astrologiczny. Współczesny człowiek potraktowałby go jako jakiś dziwny rysunek techniczny albo obraz.
Od tego czasu zmieniał się jednak tylko wygląd i sposób używania kalendarza. Dalej obowiązuje nas kalendarz gregoriański, który okazał się na tyle precyzyjny, że nie trzeba wnosić do niego żadnych poprawek. Zmienia się więc tylko oprawka i nośnik kalendarza, który ewoluował od skóry i papieru do ekranu i komputera.
Kalendarz zmieniał też swoją funkcję. Kiedyś potrzebny był tylko kronikarzom i władcom do spisywania i świętowania ważnych wydarzeń dla ich dworów. Reszta ludzi nie miała tak naprawdę pojęcia o tym w którym roku żyją. Dla nich istniały tylko powtarzające się pory roku, które wyznaczały okresy w ich pracy i życiu. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez znania roku i dokładnej daty, którą mamy. Ilość osób używających kalendarza się odwróciła. Dziś bardzo niewielki odsetek ludzi nie używa kalendarza. Dlatego każdy producent kalendarzy książkowych powie nam jak świetny jest to biznes.