Każda osoba obdarzona gustem i zmysłem estetycznym pragnie mieć w domu coś unikalnego, rękodzieło które wyróżnia się na tle p0rzedmiotów wykonanych w fabryce na linii produkcyjnej. Bardzo popularne stały się w obecnym czasei kute częcznie przedmioty które łączą w sobie praktyczny pierwiastek z subtelnym pięknem nieco już zapomnianego rzemiosła. W pracowniach kowali wykonuje się więc ogrodzenia, bramy, balustrady, ale także akcesoria domowe i ogrodowe, a nawet meble. Właściwie zręczny kowal jest w stanie wykonać niemal dowolny przedmiot ze stali, jeśli jest to oczywiście możliwe i dokładnie przedstawimy mu naszą koncepcję.
Techniki kowala wytwarzającego przedmioty ręcznie kute nie zmieniły się znacząco od czasów średniowiecza. Oczywiście współczesny rzemieślnik posługuje się narzędziami współczesnymi, lecz w dokładnie taki sam sposób jak dawni kowale. Zmianie uległ na przykład sposób dostarczania powietrza do pieca kuźniczego, dziś już nikt nie zatrudnia pomocników by dmuchali w potężne miechy, wystarczy sprężarka... Podobnie rzecz ma się ze szlifowaniem, bo nikt nie będzie cierpliwie piłował kawałka metalu godzinami, jeżeli efekt identyczny da kilka minut ze szlifierką. Część kowali artystów posługuje się także młotami mechanicznymi, więc kowalem może zostać prawie każdy, a nie tylko osoba obdarzona niezwykłą tężyzną fizyczną.
Tak więc kowalstwo pomimo wpływu technologii nie zmieniło się przy swoim rdzeniu, to dalej ręczne rzemiosło gdzie metal kształtuje się głównie cierpliwością i umiejętnościami. Jest to swoisty ewenement w czasach w których masowe wykorzystywanie technologii wydaje się czymś powszednim i wręcz naturalnym, ale prawda jest taka, że przedmiot w który włożona jest praca i pot ma w sobie coś więcej niż tylko walor praktyczny i estetyczny.