Kamery przemysłowe są świetnym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa majątku. Trzeba tylko wiedzieć, jak je wybierać. 

Data dodania: 2014-08-17

Wyświetleń: 1578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak kupić kamerę przemysłową? Poradnik w 5 krokach

Można wydać masę forsy i kupić urządzenia, które będą miały wszystkie dostępne funkcje. Po czym korzystać tylko z kilku podstawowych. Rozsądny wybór kamer przemysłowych sprowadza się do rozważania różnych opcji i podjęcia racjonalnej decyzji.

Krok pierwszy, wybrać rodzaj kamery

Powiedzieć kamera przemysłowa to powiedzieć tyle samo, co urządzenie mobilne. Tak, jak mamy smartfony, tablety i całą resztę rozwiązań pośrednich, tak samo mamy wiele rodzajów urządzeń do monitorowania. Kamery przemysłowe dzielą się na wiele rodzajów, z których najważniejsze są te kopułkowe, kompaktowe i specjalne.

Pierwszą decyzją powinien być wybór tej odmiany kamery, która najlepiej spełnia oczekiwania i potrzeby kupującego. Żeby go dokonać, trzeba wiedzieć czym się różnią.

Największą zaletą kamer kopułkowych jest jakość obrazu. Ma wysoką rozdzielczość i czyste kolory nawet mimo tego, że szybka przesłaniająca obiektyw jest przydymiona. Nadają się do domów prywatnych i tych miejsc, w których wymagana jest dyskrecja. Można z nich korzystać wewnątrz i na zewnątrz.

Także kamery kompaktowe charakteryzują się wysoką jakością. Do tego dochodzi możliwość robienia zoomu i przełączenia na tryb nocny. Można także zamówić kamerę nagrywającą obraz w podczerwieni (o tym za chwilę).

Kamery specjalne wyróżniają się możliwością sterowania za pomocą pilota czy joysticka. Dzięki temu można na przykład zrobić zbliżenie tablicy rejestracyjnej auta parkującego przed bramą. Kamery tego rodzaju można zaprogramować, aby kierowały obiektyw według określonego planu. Wykorzystywane są w sklepach, na lotniskach czy w innych tego rodzaju miejscach. Wada? Dość dużo kosztują.

Krok drugi: podczerwień czy nie?

Skoro już się pojawiła, warto poświęcić jej kilka słów. Kamery przemysłowe sprawdzają się świetnie wewnątrz budynków oraz poza nimi – w ciągu dnia, gdy światło jest wystarczające. W nocy jednak tracą na efektywności. Z prostej przyczyny – jak jest ciemno, niewiele widać. Rozwiązaniem są urządzenia działające w podczerwieni.

Warto dodać, że takie kamery są w stanie filmować także w ciągu dnia – i to w kolorze. To ważne, ponieważ oznacza, że nie trzeba kupować dodatkowego sprzętu.

Kamery działające w podczerwieni sprawdzają się dobrze wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przez całą dobę, a w szczególności w nocy. Magazyny, siedziby firm czy banki to tylko niektóre z przykładów.

Krok trzeci: kamera przewodowa czy bez?

Niezależnie od rodzaju kamery warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób urządzenie ma przekazywać obraz do odbiornika. Opcje są zasadniczo dwie: pierwsza to kamery połączone tradycyjnym kablem. Druga: przekazujące obraz bezprzewodowo.

W pierwszym przypadku zaletą jest większa pewność przekazu. Z drugiej strony przy systemie obejmującym wiele kamer budowanie sieci okablowania może być czasochłonne i kosztowne.

Kamery bezprzewodowe, które przekazują sygnał drogą radiową. Nie trzeba ciągnąć kabli, jednak jakość obrazu jest niższa. Istnieje także ryzyko, że ktoś „przechwyci” obraz.

Krok czwarty: czy kamera ma być wzmocniona?

Dobrze też rozważyć dodatkowe wzmocnienia kamery. Urządzenia mogą być wykonane z mocniejszych materiałów lub wręcz zamknięte w specjalnych obudowach. W ten sposób stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w miejscach publicznych, gdzie istnieje ryzyko wandalizmu. Jeśli kamera zainstalowana jest wewnątrz (np. w magazynie) nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy na jej zabezpieczenie.

Krok piąty: znajdź dobrego dostawcę

Na koniec ważna kwestia. Na rynku działa wiele firm oferujących kamery przemysłowe. Większość to solidne przedsiębiorstwa, które dbają o to, aby oferowany przez nie sprzęt był wysokiej jakości. Mimo to należy uważać na takich dostawców, którzy nie przykładają dużej wagi do jakości.

Warto także zwrócić uwagę na obsługę klienta. Profesjonalna firma powinna doradzić i podpowiedzieć optymalne rozwiązanie. Tak, żeby kupujący kamerę nie przepłacił, ale też był zadowolony z jakości obrazu czy funkcjonalności urządzenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena