Lubisz słuchać muzyki? A może jesteś kinomaniakiem? W takim razie potrzebujesz odpowiedniego sprzętu audio. W tym artykule dowiesz się na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego zestawu. By wyszło dobrze, a niedrogo.

Data dodania: 2015-04-28

Wyświetleń: 1074

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To podstawa zasada – wysoka cena nie równa się wysokiej jakości. W przypadku niektórych marek cena windowana jest właśnie przez ich logo. Poza tym zadaj sobie pytanie, do jakiego typu muzyki czy filmów będziesz wykorzystywał sprzęt. Jeśli ma być to sporadyczny odsłuch w niewielkim pokoju w dużym bloku, zainwestowanie w mocne kolumny i wzmacniacz nie ma sensu, gdyż nie wykorzystasz możliwości sprzętu. Wówczas warto zdecydować się na zwykłą wieżę hi-fi, choć oczywiście o dobrych parametrach. Zwróć uwagę czy głośniki nie szumią, basy nie są zbyt podbite i nie dają efektu echa. I przede wszystkim przysłuchaj się czystości dźwięku. Odsłuch to podstawowa zasada wyboru sprzętu – niezależnie od ceny. Nie należy kierować się designem czy atrakcyjną nazwą marki. To Twoje uszy muszą zdecydować czy sprzęt jest wystarczająco dobry.

Jeśli decydujesz się na kompletny zestaw w jego skład będą wchodzić: odtwarzacz, wzmacniacz (ewentualnie jeszcze przedwzmacniacz) oraz kolumny. Jeśli chodzi o ten pierwszy należy zwrócić uwagę na laser. Czy nie przeskakuje na poszczególnych warstwach płyty. Po drugie czy obsługuje się go intuicyjnie – wpływa to na przyjemność korzystania ze sprzętu, zwłaszcza odnośnie konstrukcji pilota.

Prawdziwym sercem zestawu jest jednak wzmacniacz. To on decyduje o tembrze dźwięku i jego jakości. Najlepsze są oczywiście te lampowe, sygnowane znakiem Macintosha. To sprzęt z najwyższej półki, który wymaga odpowiednich kolumn oraz specjalnego pokoju odsłuchowego, gdyż jego moc potrafi wbić w fotel. Standardowa cena wzmacniaczy to ok 2000 do 25000 zł. I znów zasada – najpierw odsłuchujemy, potem sprawdzamy parametry. Dla wytrawnego melomana różnica będzie głównym argumentem. Każdy dopiera sprzęt pod siebie.

Na koniec kolumny. Najlepsze są oczywiście te koncertowe i odsłuchowe. W tej branży króluje marka Marshall. Dla potrzeb domowych spokojnie wystarczą te w granicach cenowych ok. 1000 zł. Ważne by miały rozdzielne kanały. Istotne jest też połączenie. Nie warto oszczędzać na kablach. W tym przypadku zły kabel łączący świetny wzmacniacz z doskonałymi kolumnami może popsuć cały efekt.

Podsumowując – dobry sprzęt audio to koszt ok. 3500-4000 zł. Jest to jednak inwestycja na lata, która dostarczy wiele przyjemności dla ucha ceniącego czystość dźwięku.

Licencja: Creative Commons