Testy psychologiczne, co to takiego? Do czego służą i jak działają? Jest ich mnóstwo w dzisiejszym Internecie oraz innych mediach. Mogą się one okazać bardzo pomocne, a czasem całkiem zabawne. Każdy z nas w końcu się z nimi zetknie, dlatego warto się, co nieco na ten temat dowiedzieć.

Data dodania: 2010-08-18

Wyświetleń: 3408

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bardzo często zastanawiamy się czy wszystko jest z nami ok., czy nasze zachowania czy reakcje na dane sytuacje lub zdarzenia są prawidłowe. Mamy jakiś dylemat lub coś się z nami dzieje, a my sami nie wiemy, co z tym począć. Nie jesteśmy pewni czy nasz partner to Ten właściwy lub czy nasz związek jest udany. Niejeden stwierdzi, że musi coś z tym zrobić i udaje się z poradą do psychologa ewentualnie psychiatry. Wizyta taka jest jednak zdecydowanie kosztowna, a bardzo często zupełnie niepotrzebna. Nie każdy problem nadaje się, jako zadanie dla psychoanalityka, czasem wystarczy chwila spokoju i komputer z dostępem do Internetu. Żyjemy w czasach, kiedy naszą planetę spokojnie można określić mianem „globalnej wioski” gdzie każdy bez zbędnych utrudnień ma dostęp do potrzebnych informacji. W tym miejscu pojawia się alternatywa, czyli testy psychologiczne / psychotesty.

Testy psychologiczne to zbiór pytań lub zadań, na które musimy udzielić odpowiedzi poprzez wybranie jednej z dostępnych odpowiedzi. Co ważne odpowiedzi te powinny być zupełnie szczere. Próba manipulacji takim testem może przynieść skutek zupełnie odwrotny niż ten zamierzony. O ile w przypadku psychozabawy nie stanowi to większego problemu o tyle w przypadku np. rekrutacji do szkoły czy pracy może się to stać poważnym kłopotem.

W Internecie możemy odszukać niezmierzone ilości testów psychologicznych, które odpowiedzą na wiele nurtujących nas pytań. Możemy się z nich dowiedzieć, jakie stanowisko pracy jest dla nas najlepsze, jak dobrze znamy swojego partnera lub jak dobrze radzimy sobie ze stresem. Mnogość tematów jest ogromna i każdy wyszuka coś dla siebie. Odpowiemy sobie na pytania, które nas nurtują lub nie dają spokoju, niekiedy dowiemy się czegoś nowego o sobie, z czego nie zdawaliśmy sobie sprawy. Jest to również znakomita rozrywka, kto z nas nie rozwiązał, choć jednego nie do końca poważnego psychotestu zamieszczonego w naszym ulubionym czasopiśmie.

Test taki nie dość, że łatwo dostępny, zazwyczaj anonimowy zawiera kilkanaście pytań po rozwiązaniu, których otrzymamy wynik w postaci interpretacji wybieranych przez nas odpowiedzi. Jest to bardzo szybki sposób na poradzenie sobie z niejednym problemem czy rozwianie dręczących nas wątpliwości jak i uzyskanie dość rzetelnego obrazu własnej osoby. Pamiętać jednak należy, iż testy takie nigdy w pełni nie zastąpią fachowej porady specjalisty. Należy mieć to na uwadze zwłaszcza w chwili, gdy stawką jest coś więcej niż tylko nasze widzimisię. Zdrowy rozsądek to podstawa w każdej dziedzinie naszego życia nawet tej zupełnie niepozornej.

A propo zdrowego rozsądku, zanim zdecydujesz się na jakiś psychotest w Internecie spójrz najpierw na jego cenę, gdyż niejednokrotnie niektórzy próbują ukryć cenę sms w regulaminie, nie podając tego na stronie z płatnością, albo oszukując nas w inny sposób. Nie daj się nabrać na testy, które kosztują 20 czy 30zł. Dobra cena za taki test to 1-3zł, nie więcej. Także zanim wyślesz sms upewnij się, że widzisz koszt tego psychotestu, bo niektóre serwisy bardzo starają się go ukryc, w ten sposób oszukując internautów. Miejmy tylko nadzieję, że niedługo ten proceder się skończy.

Licencja: Creative Commons