Praktycznie każda osoba pracująca w biurze zaczyna swój dzień pracy od włączenia komputera i uruchomienia poczty elektronicznej. Niestety wśród tych osób coraz częściej zaczynają pojawiać się takie, które po odebraniu wiadomości email czują nieodpartą chęć odpowiedzi na wszystkie listy elektroniczne ...

Data dodania: 2010-08-17

Wyświetleń: 2567

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

... uważając że odpowiedź taka jest bardzo istotna. Tak istotna, iż należy przerwać wszystkie inne zajęcia. Osoby czujące nieodpartą chęć odpowiedzi na wszystkie informacje do nich trafiające to infomaniacy

Infomania na chwilę obecną jest już jednostką chorobową diagnozowaną przez lekarzy psychiatrów. Choć w początkach swojego istnienia pojęcie to oznaczało jedynie osoby owładnięte nowymi technologiami. Na chwilę obecną infomania definiowana jest jako chorobliwa skłonność do odpowiadania na wszelkiego rodzaju zapytania, trafiające do osoby chorej za pomocą SMS–a, emaila lub innego źródła przekazu informacji. Infomaniakowi wydaje się bowiem, że trafiające do niego emalie są tak ważne, iż należy porzucić wszystkie inne zajęcia i zająć się odpowiedzią na przykład na  zapytanie o pisanie pracy. Infomaniak myśli po prostu jak automat – otrzymuję wiadomość, więc na nią odpowiadam. Takie automatyczne i mechanicznie działanie niestety dla osoby zapadłej na infomanię ma bardzo destrukcyjne działanie. Ponieważ osoba taka nie jest w stanie ustalić właściwych priorytetów zawsze na pierwszym miejscu stawiając jako rzecz najważniejszą odpowiedź na aktualnie otrzymane zapytania. Infomaniakowi wydaje się bowiem, że zapytania trafiające do niego są wyjątkowe i zostały wysłane specjalnie, ponieważ żaden inny pracownik nie mógłby ich wykonać.

Niestety tak myśląc zaniedbuje on swoje bardzo ważne zajęcia przydzielone mu do zajmowanego stanowiska pracy. Infomaniak zatem przez swoją fobię – będąc niewolnikiem medialnych odpowiedzi – zaniedbuje swoje obowiązki. Ale problemy w pracy to tylko jedna strona medalu. Druga to oczywiście życie prywatne, bowiem dla infomaniaka nie tylko emaile od szefa mają wysoki priorytet, ale również wszystkie pozostałe od praktycznie każdego znajomego. Osoba chora na infomanię będzie zatem odpowiadała również w domu na wszystkie emalie i wiadomości SMS zaniedbując swoje obowiązki domowe. Wiążąc się więc z infomaniakiem możesz być pewien, że spędzi on swoje wakacje na odpowiadaniu na wszystkie docierające do niego zapytania, a nie na przykład na pływaniu w morzu i opalaniu się lub zwiedzaniu razem ze swoją rodziną zabytków. 

Infomania to choroba, która jest kwalifikowana jako lekkie upośledzenie umysłowe. Choroba ta bowiem charakteryzuje się bez wątpienia brakiem koncentracji i brakiem wykonywania należycie swoich obowiązków. Wiąże się z nią również obniżenie ilorazu inteligencji. Jeżeli więc z samego rana zauważymy u siebie nieodpartą chęć odpowiadania wszystkim na zapytania, to uważajmy, aby z tym nie przesadzać bo możemy stać się chorobliwym infomaniakiem, a to prostą drogą zaprowadzi nas do utraty stanowiska pracy. Ponieważ szef na pewno nie przyjmie do wiadomości wytłumaczenia, że nie zdążyliśmy wykonać powierzonego nam zadania bo akurat odpowiadaliśmy na bardzo ważny email od koleżanki z liceum.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena