Są takie części naszego organizmu, na które nie zwracamy uwagi, choć pełnią niezwykle istotną rolę. No bo kto właściwie zastanawiałby się nad tym, po co mu tarczyca? Tymczasem to organ bardzo istotny dla funkcjonowania człowieka.

Data dodania: 2010-08-12

Wyświetleń: 6249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tarczyca to dość duży gruczoł, jaki znajduje się u podstawy szyi, w jej dolnej części. Należy do gruczołów wydzielania wewnętrznego, inaczej zwanych gruczołami dokrewnymi. Tarczyca to dwa płaty połączone przewężeniem. Tarczyca nie mogłaby pracować, gdyby nie inny wazny organ – przysadka mózgowa. Są ze soba połączone na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Co to oznacza? Im intensywniej pracuje tarczyca, tym przysadka mózgowa produkuje mniej TSH – hormonu, ktory stymuluje tarczycę. Dzięki temu układ zachowuje równowagę.

Po co nam tarczyca?

Tarczyca produkuje trzy hormony kluczowe dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ich rola jest nie do przeceniania już w okresie płodowym, gdy odpowiadają za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Niedobór hormonów tarczycy może doprowadzić do powaznego upośledzenia. W skrajnych przypadkach – nawet do kretynizmu. Niedobór hormonów tarczycy jest też przyczyną zahamowanai wzrostu u dzieci. Zatrzymany może też zostać proces dojrzewania płciowego. Także u dorosłych ludzi tarczyca pełni ważne funkcje. Przede wszystkim regulują produkcję energii cieplnej, mają też ogromny wpływ na przemianę materii. To dlatego jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest nagłe i niewytłumaczalne przybieranie na wadze. Od prawidłowego poziomu tarczycy zależy też nasza forma intelektualna, a nawet...dobry nastrój. Hormony tarczycy wpływają także na pracę serca oraz funkcjonoiwanie kobiecego układu rozrodczego.

Co zrobic, by tarczyca działała dobrze?

Tarczyca potrzebuje jodu! Ten pierwiastek jest niezbędny, by hormony tarczycy utrzymywały się na właściwym poziomie. Jak dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość jodu? Przede wszystkim trzeba zadbać o urozmaiconą dietę. Jod występuje między innymi w rybach i owocach morza, a także w mleku i jajkach. Warto korzystać z soli jodowanej. Receptą na niedobory jodu w organizmie są też wakacje nad morzem. Jak jeszcze dbać o tarczycę? Co pewien czas warto udać się do endokrynologa, by zbadać poziom hormonów tarczycy. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena