Alergia to stan nadwrażliwości na niektóre substancje, zwane alergenami. Najbardziej typowe objawy alergii to wodnisty katar sienny, swędzenie, łzawienie i obrzęk oczu, duszności i kaszel, mdłości, wymioty, nagłe uczucie osłabienia oraz zmiany skórne tj. wyprysk, zapalenie skóry i pokrzywka.

Data dodania: 2010-07-21

Wyświetleń: 4019

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Alergie zwykle dzielimy na: kontaktowe, pokarmowe oraz wziewne - alergen drogami oddechowymi przedostaje się do organizmu. Są one najbardziej powszechne. Najistotniejsze alergeny to kurz domowy, pyłki roślin, sierść i naskórek różnych zwierząt domowych, pleśnie, grzyby, żywność oraz detergenty.

Roztocza w kurzu stanowią największy problem, bowiem są to mikroskopijni krewni kleszczy i pająków. Żywe roztocza nie są jednak groźne, reakcje alergiczne wywołują głównie ich toksyczne wydaliny pozostawiane w całym domu. Przyczyny rozwoju roztoczy kurzu to m. in. centralne ogrzewanie i wysoka temperatura w domu, odkurzacze bez filtrów, szczelne, dobrze izolowane ściany oraz zmywanie podłóg zimną wodą.

Pyłki roślinne dostają się do mieszkań z prądem powietrza, psy i koty gubią sierść, natomiast pleśnie rozrastają się w ciemnych i wilgotnych miejscach, np. pod dywanami i w piwnicach.

Kiedy alergeny przedostaną się do organizmu uczulonej osoby, broni się on, wytwarzając przeciwciała, czyli białka łączące się z alergenami i tworzące w ten sposób kompleksy immunologiczne. Reakcje między przeciwciałem a alergenem prowadzą do wystąpienia reakcji alergicznych u osoby uczulonej.  

Ludzie ze skłonnością do alergii wytwarzają więcej immunoglobulin (przeciwciał) określonego typu, zwanych IgE. Tworzą się one po pierwszym kontakcie z alergenem i przyczepiają do komórek tucznych w tkankach. Gdy na organizm kolejny raz działa ten sam alergen, wówczas IgE pobudza komórki tuczne do uwalniania substancji chemicznych, m.in. histaminy. Związki te powodują obrzęk i zapalenie otaczających tkanek oraz prowokują wystąpienie różnych objawów alergicznych uwarunkowanych częścią ciała, która została dotknięta tym procesem. 

W każdym nieszczelnie zamkniętym mieszkaniu można znaleźć kilka szkodliwych alergenów, dlatego warto wiedzieć, jak minimalizować kłopoty alergiczne:

Klimatyzacja w domu i w samochodzie to jedna z najskuteczniejszych metod obrony przed alergenami. Wysusza powietrze, stwarzając gorsze warunki dla rozwoju roztoczy, jednocześnie zapewnia dopływ filtrowanego powietrza, dodatkowo pozwala wietrzyć mieszkanie bez otwierania okien.

Urządzenie do osuszania powietrza i nawilżacz pokojowy. Alergeny tracą moc w niższej wilgotności niż 45%. Jeśli osoba bez alergii również odczuje to niekorzystne działanie, musi w pobliżu łóżka zainstalować mały nawilżacz pokojowy - szczególnie ważne w przypadku dzieci w czasie infekcji!

Środki grzybobójcze. Proponuję zasięgnąć rady, jaki preparat jest najskuteczniejszy, w specjalistycznym sklepie. Należy nimi przecierać zawilgocone miejsca (płyny do zmywania, aerozol) lub malować (specjalne farby).

Zwierzęta domowe z naskórkiem i sierścią lepiej komuś podarować.

Maseczkę ochronną warto zakładać podczas sprzątania, odkurzania w domu i pracy w ogródku. Alternatywą, choć kosztowną, jest wynajęcie firmy sprzątającej.

Pokrowce na materace, poduszki i kołdrę ze sztucznego tworzywa o ścisłym splocie. Roztocza lubią puchową kołdrę, dlatego najlepsza jest pościel o wrogim środowisku dla alergenów, np. idealną poduszką dla alergików jest poduszka z gryką. Poduszki poliestrowe to także dobre rozwiązanie dla alergików - syntetyczne tworzywo jest łatwe do prania i antyalergiczne, jednak często nieprzyjemnie pachnie.

Eliminacja dywanów. Alternatywą są wykładziny lub twarde podłogi, np. drewniane.

Pranie poduszek w gorącej wodzie raz w tygodniu lub wystawianie pościeli na mróz.

Alergik powinien mieć pokój wyłącznie dla siebie, w lecie włączony klimatyzator, twardą podłogę, nieotwierane okna i zamykane drzwi.

Identyfikacja alergenów jest kluczowa. Reakcje alergiczne są sprawą indywidualną, dlatego ich rozpoznanie pozwala uniknąć problemów.

Leki zawsze przy sobie. Jest to szczególne ważne w przypadku astmy, alergii pokarmowych lub uczulenia na jad owadów.

Kontrola stresu, czyli relaks poprawia działanie układu immunologicznego, co korzystnie wpływa na odporność na alergeny.

Dieta dla alergika: wyłączenie mleka i jaj, dużo pełnoziarnistych pokarmów obfitujących w błonnik, surówek, owoców (2-4 porcje dziennie), drożdży, warzyw, np. soku z marchwi (3-5 porcji dziennie).

Poranna gimnastyka i codzienne dreptanie w zimnej wodzie przez 1-3 minuty.

Ziołolecznictwo. Melisa, mięta, jaskółcze ziele, rzepik pospolity w równych ilościach - 1 łyżka ziół na 1 szklankę wrzątku. Zaparzyć i wypić wieczorem 1 szklankę. Wskazany jest także napar z korzenia rauwolfii.

Regularne oczyszczanie organizmu. Alergicy powinni przynajmniej 2 razy w roku (wiosna, jesień) przeprowadzać kurację detoksykacyjną, co pomaga w łagodzeniu objawów alergicznych, a nawet wyleczeniu alergii.

Higiena bez chemii. W przypadku wrażliwej skóry alergicznej, reagującej na detergenty myjące suchością, wysypką i innymi zmianami, w tym o charakterze przewlekłym, warto wykorzystać właściwości tzw. mlecznej wody, czyli mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o działaniu sterylizującym i dotleniającym skórę. Dzięki nim kąpiel nie wymaga stosowania szkodliwych detergentów!
Natomiast kule piorące bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie chemicznych środków piorących. Im ich mniej, tym lepiej wypłukane i mniej drażniące alergiczną skórę ubrania.

PORADA LEKARSKA

Alergik z następującymi objawami powinien zgłosić się do lekarza:
- świszczący oddech, zaburzenia oddychania, nasilony kaszel lub kichanie;
- ucisk w klatce piersiowej utrudniający oddychanie;
- zaczerwieniona skóra i pokrzywka;
- szybkie bicie serca i uczucie osłabienia;
- skurcze żołądka, biegunka lub nudności;
- omdlenie lub utrata przytomności;
- świąd i obrzęk twarzy oraz jamy ustnej, razem z językiem i gardłem.

Powyższe objawy mogą poprzedzać wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) - gwałtowna i skrajnie ciężka reakcja alergiczna, podczas której nagle obniża się ciśnienie krwi, co stanowi zagrożenie dla życia, najczęściej po użądleniu pszczoły lub ukąszeniu przez określone gatunki mrówek. Jeśli alergik jest zagrożony wstrząsem anafilaktycznym, zawsze powinien mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena