Wiosna to z jednej strony przepiękny okres obfitujący w kolorowe kwiaty oraz sprzyjającą pogodę. Jednakże z drugiej strony stanowi ona jednocześnie niekorzystny czas dla alergików, ponieważ natura powracająca do życia niesie także ze sobą intensywne pylenia. Wiele osób szuka zatem skutecznych sposobów na to, aby zminimalizować negatywny wpływ alergenów na swoje zdrowie. Istotnym krokiem może okazać się dobór odpowiedniego materaca do sypialni.

Data dodania: 2024-04-24

Wyświetleń: 78

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Materace, a alergie wiosenne: Jak zadbać o sen w okresie pylenia? Porady dla alergików

Czy materac faktycznie może zapobiec objawom alergii?

 

W tym momencie sporo osób zastanawia się pewnie jednak, czy materac faktycznie jest w stanie uskutecznić naszą walkę z alergenami w okresie pyleń. My odpowiadamy, że jak najbardziej! Jak to możliwe? Przede wszystkim z tego względu, iż odpowiednio dobrany materac to gwarancja higienicznego środowiska snu. Przykładowo modele hipoalergiczne są wykonane ze specjalnych materiałów uniemożliwiających gromadzenie się zanieczyszczeń i alergenów wewnątrz materaca. Pozwalają one na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu nasz kontakt z alergenami jest zredukowany do minimum, a nasz sen pozostaje niezakłócony i cieszy się lepszą jakością.

 

Jaki materac dla alergika?

 

W okresie pylenia nie obędzie się więc bez odpowiedniego materaca, który zapobiegnie nasileniu się objawów alergii. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą tutaj wszystkie materace anty i hipoalergiczne wykonane z materiałów odpornych na roztocza, pleśń i inne alergeny. Wśród nich zdecydowanie można wyróżnić pianki wysokoelastyczne, których struktura uniemożliwia gromadzenie się zanieczyszczeń wewnątrz materaca. Właściwościami antyalergicznymi mogą także pochwalić się tkaniny naturalne, takie jak lateks czy bawełna organiczna. Nie wywołują one bowiem reakcji alergicznych, jak w przypadku materiałów syntetycznych, które dodatkowo trudniej utrzymać w czystości i mogą się szybciej zużywać.

 

Jak jeszcze zadbać o sen w okresie pylenia?

 

Trudno się zatem nie zgodzić, że materac odgrywa kluczową rolę w kwestii zdrowego snu alergika. Czasem jednak może być on niewystarczający. Gdy objawy alergii są naprawdę silne, warto również zwrócić uwagę na takie elementy, jak regularna zmiana pościeli czy regularne porządki sypialni. Aby też ograniczyć dostęp pyłków do wnętrza domu, należy pozostawiać zamknięte okna, zwłaszcza w czasie intensywnego pylenia lub gdy obok domu posiadamy silnie pylące rośliny. Ciekawym rozwiązaniem może być z kolei użycie oczyszczacza powietrza, który zadba o czyste środowisko naszej przestrzeni sypialnianej. A oprócz odpowiedniego materaca warto także wyposażyć się w hipoalergiczną poduszkę wykonaną z przyjaznych dla alergików materiałów.

Wiosenne pylenia mogą stanowić wyzwanie dla osób cierpiących na alergie, ale odpowiednie środki ostrożności mogą pomóc w utrzymaniu spokojnego i zdrowego snu. Wybierając właściwy materac i stosując się do powyższych porad, możesz znacząco poprawić jakość swojego wypoczynku i zminimalizować negatywne skutki objawów alergicznych.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena