Metody i techniki zapamiętywania są bardzo przydatnymi narzędziami w nauce czegokolwiek, ale także w życiu codziennym. Możemy ich używać zarówno w szkole, na studiach, ale także robiąc listę z zakupami, sprawami do załatwienia itp.

Data dodania: 2010-06-23

Wyświetleń: 2021

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszą metodą, którą uważam za najefektywniejszą na studiach, szczególnie przy uczeniu się dat, jest metoda haków. Polega ona na tym, że każdej liczbie przypisujemy symboliczny odpowiednik. Najczęstsze skojarzenia pierwszych 10 cyfr to:

0 - oko

1 - świeca

2 - łabędź

3 - jabłko

4 - krzesło

5 - hak

6 - baran

7 - kosa

8 - bałwan

9 - balon

10 - rycerz

Wykorzystując tę technikę można łatwo zapamiętać np. rok Powstania Styczniowego - 1863, tworząc pewną historię, np.

Chłopczyk miał w ręce świeczkę z którą wybiegł na podwórko, żeby roztopić stojącego tam bałwana. Wszystkiemu przyglądał się baran, który rzucił się na chłopczyka, ale z rozpędu uderzył w drzewo z którego spadło jabłko. Proste, nieprawdaż? J

Kolejna metoda podobna do pierwszej to metoda łańcuchowa, przydatna np. przy robieniu listy zakupów. Jeśli musimy kupić przykładowo: bułki, masło, mleko, keczup, woda mineralna, to znowu tworzymy historię tylko teraz będzie ona wyglądać np. tak:

Jedziemy do sklepu samochodem, który zamiast kół ma cztery okrągłe bułki, które się szybko kręcą. Niestety chwilę przed naszym wyjazdem padał deszcz w postaci kropli masła, które stworzyły ogromne kałuże maślane na drodze, w skutek czego wpadliśmy w poślizg. Samochód uderzył w przechodzącą na pasach krowę z której wylało się mnóstwo mleka. Krowa zaczęła krwawić keczupem. Chwilę później przyjechała straż pożarna, która ugasiła wodą mineralną nasz palący się samochód.

Ważne jest, żeby przy tworzeniu takich historyjek, zarówno za pomocą pierwszej jak i drugiej metody, tworzyć szybkie akcje jak najbardziej odrealnione, dzięki czemu lepiej zapamiętamy nasze informacje.

Z doświadczenia wiem, że podane dwie metody zapamiętywania są bardzo chętnie stosowane przez studentów. Nauka wtedy wydaje się prostsza i przyjemniejsza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena