W zależności od wielkości miasta, miejsc pracy jest więcej lub mniej. Czasami udaje się coś znaleźć w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, częściej jednak trzeba dojeżdżać i poświęcać na to dodatkowy czas i pieniądze. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze zatrudnienia.
Studenci są bardzo atrakcyjnymi pracownikami dla wielu firm, ponieważ stanowią tanią siłę roboczą, względnie dyspozycyjną, są młodzi, otwarci i kreatywni. Sprawdzają się w branży sprzedaży bezpośredniej, dlatego często są zatrudniani jako telemarketerzy, doradcy finansowi, pracują w biurze obsługi klienta, sprzedają produkty finansowe i zdobywają nowych klientów. Ich zapał prowadzi do osiągnięcia wysokich wyników za co, szczególnie w bankach, są sowicie wynagradzani.
Przyjrzyjmy się na chwilę telemarketingowi. Pracę te oferują sieci telefonii stacjonarnych jak i komórkowych, ale również szkoły językowe, przedsiębiorstwa handlowe, sprzedające np. laptopy itp. W zależności od umowy za godzinę pracy możemy otrzymać ok. 9-15 zł brutto. Dodatkowo niektóre firmy oferują specjalny system motywacyjny dla podniesienia efektywności pracy studentów, polegający na premii za każdego nowego klienta, który zakupi dany towar bądź skorzysta z usługi. W niektórych firmach płaca opiera się tylko na premii, dlatego trzeba gruntownie przeanalizować warunki umowy, żebyśmy nie tracili czasu na czynności nie przynoszące rezultatów.
Praca choć nie wydaje się męcząca, może być czasami nieprzyjemna ze względu na kontakt z ludźmi, którzy nie zawsze są sympatyczni, mile nastawieni do telemarketera itd. Dlatego wymagana jest odporność na stres i niepowodzenia. Jednak takie sytuacje zdarzają się dość rzadko, w efekcie czego telemarketing może być całkiem przyjemny.