Początkowo przyrządy służące do odmierzania czasu, wykorzystywały ruch słońca, potem pojawiły się bardziej skomplikowane urządzenia takie, jak zegar wodny czy piaskowy, popularnie zwany klepsydrą. W 724 roku Liang Lingzan zaprezentował pierwszy zegar mechaniczny, wykorzystujący jako regulator chodu wahadło. Był to moment przełomowy w historii czasomiernictwa. W XIV wieku powszechnie znane już były mechaniczne zegary wieżowe, w 1502 roku powstał zegarek kieszonkowy, a niespełna trzysta lat później królowa Neapolu mogła cieszyć się unikalnym zegarkiem naręcznym, stworzonym specjalnie dla niej przez Abrahama Breguet'a – założyciela jednej z najstarszych manufaktur produkujących zegarki.
Współcześnie zegarki coraz rzadziej służą jedynie odmierzaniu czasu – designerzy i projektanci mody dostrzegli w nich potencjał: zegarek stał się ekskluzywną ozdobą, elementem biżuterii. Synonimem luksusu i bogactwa przez wiele lat był Rolex, który do dziś jest oficjalnym czasomierzem najważniejszych turniejów tenisowych takich, jak Australian Open i Wimbledon. W ofercie domów mody Armani, Dolce&Gabbana, Calvin Klein czy Cartier znaleźć można natomiast unikatowe modele zegarków, wysadzane drogimi kamieniami, których cena niejednokrotnie przekracza kilkaset tysięcy złotych.
Na przestrzeni ostatnich lat na rynku pojawiły się repliki renomowanych zegarków. Są one idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą cieszyć się odrobiną luksusu, a dla których wydanie kilku tysięcy złotych na zegarek zakrawa na szaleństwo. Repliki zegarków są w pełni funkcjonalne i stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów, jedyna różnica tkwi w wykorzystaniu odmiennych od oryginału mechanizmów. Repliki są więc świetnym rozwiązaniem dla ludzi mniej zamożnych, lecz równie mocno zafascynowanych ekskluzywnymi zegarkami.