Nowe stawki zastąpią dotychczasowe tj.: 0, 3, 7 oraz 22%. Stawka 5% jest nowa i została wprowadzona na czas nieokreślony. Z kolei stawki 8 i 23%, to podwyższone podatki 7 i 22. Zmiany jakie zaszły w stawkach podatku VAT dotyczą okresu trzech lat tj. od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.: Docelowo mają powrócić do pierwotnych wartości po 31 grudnia 2013 roku.
Natomiast nową 5-procentową stawką zostały objęte:
-podstawowe przetworzone produkty żywnościowe np. chleb, produkty zbożowe, przetwory mięsne czy nabiał, które dotychczas obejmował 7-procentowy podatek)
-książki (także audiobooki) oraz specjalistyczne czasopisma (dotychczas 0 procent). Trzeba dodać, że w przypadku książek pobieranych z internetu, będzie obowiązywała podstawowa stawka VAT tj. 23 procent.
-niektóre nieprzetworzone produkty rolne objęte dotychczas 3-procentową stawką np. warzywa, owoce, mięso, jaja.
Fakt, iż wprowadzono nowe stawki nie oznacza, że nie będziemy musieli się rozliczać według starych stawek podatku. Zgodnie z ustalonym mechanizmem przejściowym podatek VAT za dostawy towarów i usług wykonane przed 1 stycznia 2011 roku będzie trzeba rozliczać według dotychczasowych stawek (nawet jeśli obowiązek podatkowy powstał już w 2011 roku). Tym samym kasy fiskalne czy będą musiały przewidywać możliwość rozliczania oraz wystawiania faktur według nowych stawek.
Wyjątkowy okres przejściowy przyznano książką i czasopismom. Do 30 kwietnia 2011 roku nadal obowiązuje zerowa stawka VAT dla książek drukowanych, które będą objęte inwentaryzacją najpóźniej do 1 stycznia 2011 roku. Natomiast wszystkie książki wydrukowane przed tą datą, będą mogły być przez 4 miesiące sprzedawane po dotychczasowych cenach.
Księgowość to fundament każdego biznesu, niezależnie od jego wielkości czy branży. Precyzyjne i rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych jest kluczowe dla zdrowia finansowego firmy, a także dla spełnienia wymogów prawnych. Niestety, przedsiębiorcy często popełniają błędy księgowe, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy w księgowości i podpowiemy, jak ich unikać.