Akcja "Zamów stojak" w Gdańsku ma pomóc w wytypowaniu miejsc, w których powinny stanąć stojaki rowerowe. Do końca lipca 2010 roku na ulicach miasta ma stanąć 500 stojaków na rowery.

Data dodania: 2010-06-11

Wyświetleń: 2515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby stojaki na rowery zostały zamontowane w miejscach, w których są potrzebne Urząd Miasta umieścił na swojej stronie internetowej formularz, który może wypełnić każdy mieszkaniec Gdańska. W formularzu należy możliwie dokładnie wskazać oczekiwaną lokalizację stojaków oraz określić ich ilość. Oczywiście nie w każdym miejscu zgłoszonym przez mieszkańców będą zamontowane stojaki rowerowe. Uwarunkowania prawne oraz techniczne z oczywistych względów ograniczają miejsca w których mogą stanąć stojaki na rowery finansowane przez Urząd Miasta do pasów drogowych oraz do terenów należących do Miasta Gdańska. Stojaki nie mogą być zamontowane na terenie prywatnym. Zapadła decyzja, że w tym roku stojaki  na pewno będą zamontowane przy wszystkich wejściach na plażę, od Parku Brzeźnieńskiego po granicę z Sopotem, będą to tak zwane stojaki plażowe. Stojaki „plażowe” będą zamontowane w ramach projektu Civitas Mimosa. Celem projektu CIVITAS jest  lepszy, ekologiczny system transportu miejskiego, którego nazwę można rozszyfrować jako: CIty, VITAlity, Sustainability (miasto, witalność, stabilność). W ramach tego projektu mieści się również propagowanie „transportu” rowerowego, budowy ścieżek rowerowych oraz infrastruktury (parkingi, stojaki rowerowe ) ułatwiającej mieszkańcom miasta korzystanie z rowerów. W tym europejskim programie bierze udział 25 miast – dwa polskie: Gdańsk i Szczecinek.

 

            W Krakowie już w 2007 roku Gazeta zorganizowała akcję mającą na celu wytypowanie miejsc, w których mieszkańcy oczekują zamontowania stojaków na rowery. Do akcji włączyli się twórcy miejskiego bloga krakoff.info . Zdaniem krakoff.info stojaki rowerowe powinny stanąć na placu Inwalidów w okolicach kina Mikro (zamiast planowanego w tym miejscu parkingu dla samochodów, znacznie tańszy stojak rowerowy dla kinomanów i nie tylko), przed Jubilatem (nie ma gdzie przypiąć roweru), przed kinem Kijów, koło filharmonii, Kina pod Baranami (do bramy kina nie wolno wprowadzać rowerów, a stojak naprzeciwko policji jest niemal zawsze zajęty), na placu Nowym (na każdym rogu stojaków rowerowych powinno być kilka), na Małym Rynku u wylotu ul. Siennej, w pobliżu Empiku (stojak lub stojaki w tej samej linii co budki telefoniczne), na ul. Brackiej (po prawej stronie idąc od Rynku, dokładnie naprzeciw księgarni, stojak powinien stanąć na jezdni kosztem jednego miejsca dla samochodu).

 

            W maju bieżącego roku Gazeta zorganizowała podobną akcję w Warszawie. Hasło akcji "Weź stojak od miasta" zachęcało mieszkańców do zgłaszania lokalizacji, w których Urząd Miasta ma zamontować bezpieczne stojaki rowerowe w kształcie odwróconej litery U.  W wyniku powyższych działań wytypowano 30 miejsc rekomendowanych miastu do zamontowania stojaków na rowery. Po gorącej dyskusji wspólnie z urzędnikami ratusza oraz wizji lokalnej powstała lista 20 lokalizacji  stojaków rowerowych. Rzecznik ratusza zapewnia się, że pierwsze stojaki pojawią się już w drugiej połowie czerwca.

 

            Opisane powyżej działania oddolne mają jeszcze jedną ważną funkcję. Wywierają konstruktywną presję na miejskich urzędników i skutecznie zmuszają ich do działania. Myślę, że w podobnym stylu można wywierać wpływ na władze naszych miast, aby wymusić montaż większej ilości koszy. Kosze na śmieci i stojaki rowerowe to przecież elementy małej architektury miejskiej niezbędne w naszym otoczeniu.

Jan Nikodem

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena