Dosyć często przy temacie  marketingu sieciowego (MLM) , pojawia się pytanie czy to jest legalne i czy nie jest to piramida finansowa. Przyjrzyjmy się zatem różnicom.

Data dodania: 2010-05-26

Wyświetleń: 4179

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym Jest Marketing Wielopoziomowy (MLM)?

Wikipedia opisuje marketing sieciowy jako „przekazywanie produktu lub usługi od usługodawcy do odbiorcy. Wielopoziomowy to termin odnoszący się do systemu wynagrodzeń pobieranych przez osoby, które sprawiają, że dostarczany jest dany produkt lub usługa. MLM polega więc na budowaniu organizacji, w której mnóstwo osób sprzedaje niewiele, bądź też nie sprzedaje wcale produktów, a jedynie kupuje je dla siebie.”

Korzenie marketingu sieciowego sięgają końca dziewietnastego  wieku, lecz pierwsza firma marketingu sieciowego pojawiła w dwudziestym wieku. Amway bo o tej firmie mowa przyczynił się do dużego rozwoju tej branży.  W roku 1979 Federalna Komisja Handlu USA ostatecznie zalegalizowała marketing sieciowy jako sposób dystrybucji towarów i usług.  Marketing sieciowy został również zalegalizowany w 100 innych krajach na świecie. Obecnie liczba wszystkich firm MLM na świecie szacowana jest na kilka tysięcy.

Czym Jest Nielegalna Piramida Finansowa?

Nielegalna Piramida jest to forma marketingu wielopoziomowego , gdzie produkt lub usługa pełni rolę drugoplanową lub nie występuje wcale. Aby się dołączyć trzeba wnieść swoją pierwszą inwestycję (często są to bardzo duże kwoty), dzięki temu otrzymuje się prawo rekrutacji innych.  Za każdą nową osobę, którą się rekrutuje do piramidy otrzymuje się wynagrodzenie ( taka prowizja nie występuje w żadnej firmie MLM).  Tak więc twój potencjalny zarobek jest zależny od tego ile osób zrekrutujesz , nie zaś od sprzedaży oraz prowizji z obrotu grupy.  Najłatwiejszym sposobem by rozpoznać piramidę finansową jest brak produktu, zamiast tego mogą pojawić się „pseudoprodukty” – czyli tak zwane raporty. Reasumując nie ma produktu – nie ma klientów.


Wg. prawa jeśli przedsięwzięcie biznesowe spełnia trzy kryteria opisane poniżej, to mamy do czynienia z piramidą finansową.

1. Musisz zainwestować swoje pieniądze, by otrzymać prawo do rekrutacji innych ( z reguły są to duże kwoty za które w zamian nic nie dostajesz). (wyjątkiem jest zestaw startowy lub niewielka opłata administracyjna).

2. Kiedy rekrutujesz inną osobę do programu, otrzymujesz tak zwane „świadczenia”. Zazwyczaj oznacza to pieniądze, lecz może to również być cokolwiek wartościowego. (Dozwolona jest natomiast prowizja za zakupione towary lub usługi).

3. Osoby nowo rekrutowane muszą zainwestować swój kapitał, aby otrzymać prawo do rekrutowania innych, oraz otrzymywać „świadczenia” za przyłączenie się innych osób. Aby przedsięwzięcie było uznane za nielegalne muszą być spełnione wszystkie te kryteria.
Jaka może być kara sądu za zaangażowanie się w piramidę finansową?

Piramidy finansowe są w Polsce zakazane ustawowo. Każda osoba zaangażowana w taką działalność narusza tę ustawę i naraża się na procesy sądowe, kary grzywny jak również kary pozbawienia wolności ( w zależności od skali przedsięwzięcia).  Jeżeli twoja firma spełnia  kryteria legalnej firmy MLM wówczas możesz używać tych informacji, aby udowodnić osobom zainteresowanym współpracą, że twoja firma działa legalnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena