Czyli w jaki sposób największe portale próbują przyciągnąć nastolatki. Technika nasycenia odpowiednimi kolorami, zmienna czcionka i powiększanie twarzy.

Data dodania: 2010-05-09

Wyświetleń: 2220

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Typowa polska nastolatka korzystająca z internetu to wybredny konsument treści i obrazów. Jej wymagania wobec strony, na której codziennie spędza od kilku minut do nawet kilku godzin nie są sprecyzowane. Z tego też powodu portale zmuszone są do używania kilku skutecznych technik perswazji.

1) Ranking

Niezależny i ogólnie dostępny serwis alexa.com, prezentuje siłę stron ze względu na ranking w Polsce

Rys.1 Alexa.com 09/05/2010 - daily traffic trend


Z rysunku widać popularność poszczególnych najpopularniejszych serwisów o tematyce plotki, skandale, sensacje. Najpopularniesze (09/05/2010) to:

1. www.pudelek.pl - 15 miejsce w Polsce

2. www.plotek.pl - 50 -,-

3. www.kozaczek.pl -145 -,-

4. lansik.pl - 194 -,-

Zdecydowanym liderem jest pudelek.pl , którego wspiera portal o2.pl i stacja muzyczna MTV.

2) Co widzi nastolatka?

Dziewczyna(wiek 13 - 19) wybiera swoją ulubioną stronę o tematyce plotkarskiej. Na pierwszy rzut oka, kolorowe logo ze wszystkimi znanymi dziewczynie aktorami, małego czy dużego ekranu w Polsce i na świecie.  W tytule odnajdujemy najważniejsze hasła, pod którymi młodzież trafia na stronę - Sensacja, Plotka, Komentarz(pudelek.pl). Prosto i zwięźle, nie trzeba trzydziestu słów( i błędnie myśląc, że to im pomoże w pozycjonowaniu), jak to robią drugorzędne strony. Wszystkie nowe strony, które zamierzają powalczyć o nowych użytkowników muszą odnaleść niszowe ale dobre frazy np.: romanse czy Kobiecy serwis sportowy.

Pierwsza z technik - odpowiednie nasycenie kolorami. W tym miejscu należy zadać sobie podstawowe pytanie. Jakie kolory będą bardziej przyjazne, ciepłe dla polskiej nastolatki. Czy to będą kolory granatu, szarości i czerni czy może różowy, fioletowy, niebieski i delikatne odcienie zieleni(nadzieja)? Inne preferencje kolorystyczne będzie miał chłopak ćwiczący kulturystykę a inne nasza nastolatka. W tym przypadku większośc z was dobrze wybierze: różowy kolor . Kolor ten dominuje na wszystkich wyżej wymienionych serwisach. Jest najważniejszy i wszędzie go pełno. Nasycenie nim, odpowiada charakterowi strony, której odbiorcą docelowym jest - nasza bohaterka. Portale mówią wręcz - "hej, jesteśmy fajnym i coolerskim miejscem tylko dla Ciebie- KLIKINIJ!"

Oczywiście to tylko metafora, przedstawiona na użytek artykułu. Nasycenie kolorami to jedna z technik perswazyjnych. Wszędzie coś się dzieje. Reklamy są dynamiczne i dostosowane do widza. Z gracją prezentuje się mieszanka niebieskiego koloru i różu. Dla spostrzegawczych - proszę przyjrzeć się obrazkom do artykułów na stronie głównej. Wiele z nich ma tło ... różowe.

Z innych ciekawostek - piesek pudelek. W odczuciu wielu, to piesek dla panienek, damulek. Nie dziwi więc nikogo, że sama nazwa, poczciwy piesek w logu(biały) to trafiony pomysł. Na koniec - ikonka strony . Duża Litera P w najważniejszym kolorze, ładnie się prezentuje w zakładkach stron.

3) Ilustracja do publikacji - czyli co przykuwa uwagę.

Strona o tematyce dla kobiet, porusza głównie historię z życia pewnego klucza osób. Są to osoby z najpopularniejszych seriali, amerykańskie gwiazdy, gwiazdeczki czy nasze rodzime grono aktorskie. Dziewczyna jest z nimi w pewnym sensie związana emocjonalnie. Codziennie ogląda ich na ekranie telewizora i z niektórymi zbudowała pozytywne jak i negatywne relacje. Perypetie życiowe Zduńskich przyciągają codziennie liczne grono osób, w tym także nastolatki. Poruszane w tzw. "kolorowych gazetach" plotki, skandale z życia amerykańskich idoli nie zaspakajają już młode pokolenie. Bohater super przeboju kinowego, na którym była dziewczyna ze swoim chłopakiem okazuje się w życiu codziennym zwykłym łajdakiem i awanturnikiem. Świat tych osób, to wzór do naśladowania. Kto nie naśladuje ten nie jest "trendy".

Z tego faktu doskonale zdają sobie osoby pracujące dla największych portali kobiecych. Skandal goni skandal. Plotki i sensacyjne wydarzenia są chlebem powszednim. Gwiazdy zdradzają. Gwiazdy biją się i wyzywają. Karuzela dalej się kręci, w którą wciągane są nasze bohaterki. Podział twarzy, to wariant jednej z techniki perswazji nastawionej na odczucia odbiorcy obrazu wobec znanej mu osoby.

Rys.2 Pudelek.pl - twarz podzielona

Podzielona twarz ma na celu przedstawienie dwóch osób występujących w artykule. Ma zadanie przyciągnać uwagę czytelnika. W przypadku kontrowersyjnego materiału, antagonizuje dwie osoby. Przeciwstawia je sobie, co jeszcze bardziej przykuwa uwagę odbiorcy zachęcając do kliknięcia.

Rys. 3 To samo zdjęcie ze strony głównej - powiększenie twarzy

Dziewczyna jest zainteresowana publikacją. Kilkając wchodzi na podstronę, gdzie znajduję się zawartość całego materiału. Zapoznając się z nim napotyka na "powiększenia twarzy". Powiekszenie owe jest niczym innym jak obrazem ze strony głównej. Ma zadanie wzmocnić przekaz. Tym razem dodatkowym elementem staję się twarz bohatera artykułu. Powiększana jest tylko twarz , ewentualnie nogi ( krzywe nogi, grube łydki) czy profil( brzuch - jest w ciąży).

4) Zmienna czcionka - czyli co ma zapaść najbardziej w pamięć.

Ostatnią z technik nazywam - "zmienną czcionką", ponieważ kładzie nacisk na relacje między treścią czytaną przez nastolatkę a tym co ma zapamiętać i co najważniejsze - to co ma przekazać dalej. Nasze polskie nastolatki, tak jak inne na całym świecie wymieniają sie informacjami. Za pośrednictwem komunikatorów (GG, Tlen itp.) treść stworzona na portalu zostaje przetworzona i trafia do kolejnych odbiorców. Jest w wielu przypadkach powielana icytowana - co jest jednym najważniejszych elementów sukcesu marketingowego. To co napiszemy dziś, będzie żyć jeszcze przez kilka dni i jak magnes przyciągnie nowe rzesze stałych użytkowników.

Treść na stronie nie może być w żadnym wypadku szablonowa, prostolinijna i równa. Najważniejsze zdania a nawet słowa, muszą być pogrubione. Imię i i nazwisko bohaterów materiału - pogrubione bądź podkreślone .Wszystkie najważniejsze elementy tworzą kolorową jakość - zdecydowanie nie nudzącą. Treść tak samo jak layout, obrazki ma przede wszystkim, co było już kilka razy wspominane - przyciągać uwagę.

Szeroka gama technik perswazji, którymi posługują sie portale dla nastolatek nie została jeszcze wyczerpana. W następnym artykule zajmę się układem strony, elemantami społecznościowymi i bannerami reklamowymi.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena