Maj to czas matur, a co za tym idzie stresu dla prawie wszystkich zdających egzamin dojrzałości. Maturzysta, czyli osoba już prawie dojrzała oprócz obowiązków ma również spore prawa, z których warto skorzystać.

Data dodania: 2010-05-05

Wyświetleń: 1969

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy wiesz, że każdy maturzysta, który udaje się na egzamin musi mieć ze sobą dokument tożsamości? Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymacja szkolna.

Czy wiesz, że do sali maturalnej, w której będziesz zdawał egzamin dojrzałości nie możesz wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani żadnych gadżetów GSM? Jeżeli zadzwoni telefon - zostaniesz zdyskwalifikowany i „Już za rok matura..." jak śpiewały Czerwone Gitary...

Czy wiesz, że masz prawo do odrębnego stolika, na którym możesz mieć tylko przedmioty wyszczególnione na liście Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która dostępna jest na stronie internetowej CKE?

Czy wiesz, że podczas zdawania egzaminu dojrzałości możesz skorzystać z toalety, a sprawą zabezpieczenia tego, że nie będziesz się w tym czasie kontaktował ze światem zewnętrznym musi się zająć przedstawiciel komisji egzaminacyjnej?

Czy wiesz, że jako maturzysta masz prawo do ciszy i spokoju podczas egzaminu jako do warunków konieczności do skupienia się i możliwości sprzedania całej swojej wiedzy?

Czy wiesz, że podczas egzaminu pisemnego np. matura z języka polskiego lub matura z angielskiego musisz używać pióra lub długopisu piszącego na czarno, a jeżeli długopis przestanie pisać ot masz prawo otrzymać zastępczy od komisji egzaminacyjnej?

Czy wiesz, że nawet jeżeli złamiesz prawa rękę, to masz prawo zdawać maturę w wyznaczonym uprzednio terminie, a sprawą przelania Twojej wiedzy podczas matury na papier musi zając się przewodniczący maturalnej komisji egzaminacyjnej.

Czy wiesz, że wszystkie przysługujące Ci prawa muszą być respektowane z cała surowością, a jeżeli stwierdzisz w tym zakresie uchybienia to możesz w terminie do dwóch dni odwołać się do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej? Jeżeli Komisja nie spełni Twoich oczekiwać masz również prawo nagłośnić całą sprawę poprzez media.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena